We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim Essentials Sync & Charge USB-A to C Cables
SKU
32393
- Two USB-A to USB-C® cables (one black, one white)
- 1 metre cable length for convenient use
- Quick Charge 3.0 support up to 18W charging
- Data transfer speeds up to 480Mbps
- Compatible with devices featuring USB-C ports
- Durable build quality for daily use
- Ideal for syncing and charging smartphones and tablets
- Plug and play functionality
- USB reversible USB-C connector
Category: USB Cables
| SKU | 32393 |
|---|---|
| EAN | 0023942323938 |
| Manufacturer | VERBATIM |
| Availability | In Stock |
Reliable Charging and Syncing with USB-A to USB-C Cable
The Verbatim Essentials USB-A to USB-C cable provides an affordable and reliable solution for charging and syncing USB-C devices from traditional USB-A power sources. Supporting Quick Charge 3.0 up to 18W and data transfer speeds of 480Mbps, these 1m cables are great for everyday use. The dual pack includes one black and one white cable for versatile deployment.
The Verbatim Essentials USB-A to USB-C cable provides an affordable and reliable solution for charging and syncing USB-C devices from traditional USB-A power sources. Supporting Quick Charge 3.0 up to 18W and data transfer speeds of 480Mbps, these 1m cables are great for everyday use. The dual pack includes one black and one white cable for versatile deployment.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Country of origin | China |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | Black, White |
| Cable type | Flat cable |
| AWG wire size | 23 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
| Fast charging | Yes |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Output voltage | 6 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 3.55 mm |
| Weight | 18 g |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Power | |
| Output voltage | 6 V |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Cable diameter | 3.55 mm |
| Weight | 18 g |
| Package width | 17 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 17 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Cable type | Flat cable |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Verbatim Essentials Sync & Charge...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 5m USB 2.0 A to B Cable -...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com Micro-USB Extension Cable...
Login for pricing
|
StarTech.com 1m White Micro USB Cable...
Login for pricing
|
StarTech.com 1m USB 2.0 A to A Cable -...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
32393
|
USB2HAB5M
|
USBUBEXT50CM
|
USBPAUB1MW
|
USB2AA1M
|
USBMBADAPT
|
| Manufacturer |
VERBATIM
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
N/A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|





