We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL KM5221W keyboard Mouse included Office RF Wireless QWERTY US International Black

Productivity at your fingertips
Enhance your all-day productivity with this RF 2.4GHz wireless keyboard and mouse combo. With 12 programmable keys and 1 programmable scroll wheel click, you can gain quick access to your frequently used applications, folders and functions. The full-sized wireless keyboard comes with a dedicated numeric pad, function keys, and programmed pre-sets that can enhance your efficiency.

Easy management
Easily navigate across monitors of varying resolutions at home or in the office. Dell Peripheral Manager (DPM) software enables you to manage your input devices and adjust to your preferred preset DPIs at 1000, 1600, 2400, or 4000.
With DPM, you can customize shortcut keys and buttons, pair devices, adjust DPI, check battery and connectivity status, and update to the latest firmware.

Work in comfort
Work with one of the quietest wireless keyboards whether on a conference call or in proximity with others.
Symmetrically designed, the wireless mouse is great for both left and right-handed users. The tilt legs offer two adjustable angles for the keyboard, giving you the flexibility to choose your preferred typing position.

Durable and secure
The Dell Pro Wireless Keyboard and Mouse is built to last with one of the industry’s leading battery lives at up to 36 months. Rest assured that this keyboard and mouse combo has been rigorously tested to ensure seamless connection to your Dell PC.
The keyboard offers 128-bit AES (Advanced Encryption Standard) encryption protecting your data transmission across your PCs and devices, providing you with a secure connection while typing.
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of hot keys | 12 |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | US International |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Battery |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Battery |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse included | Yes |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS, DOS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Technical details | |
| Number of hot keys | 12 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 91.8 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 115.51 x 61.96 x 38.14 mm |
| Keyboard weight | 400 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433 x 123 x 34 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| Package width | 455 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 713 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL KM5221W keyboard Mouse included O...
Login for pricing
|
DELL KM5221W-WH keyboard Mouse include...
Login for pricing
|
Popular
HP 450 Programmable Wireless Keyboard
Login for pricing
|
Recommended
DELL KM555 keyboard Mouse included Uni...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo 4X31R64400 keyboard Mouse inclu...
Login for pricing
|
New
HP 475 Dual-Mode Wireless Keyboard
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
580-AJNS
|
580-AKCC
|
4R184AA
|
580-BBZH
|
4X31R64400
|
7N7B9AA
|
| Manufacturer |
DELL
|
DELL
|
HP
|
DELL
|
LENOVO
|
HP
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Office
|
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless + USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Plunger key switch
|
N/A
|
Membrane key switch
|





