We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
STM STM-122-493MS-01 laptop case 33 cm (13") Border Black, Transparent
SKU
STM-122-493MS-01
Login for pricing
In Stock:
30 available
Dux Case for Surface Laptop 1st Edition (13"), 25.3 x 293 x 222 mm, 330 g
- Transparent case to customize your device or allow your Surface Laptop to proudly shine through
- Open hinge allows your Surface Laptop to breathe and cool itself freely
- Design complements device, crafted to deliver unobstructed access to all ports and buttons
- Textured rubber fee prevent your laptop from sliding on smooth surfaces
- Ergonomic and form fitting design for a comfortable carry
- Simple installation with strong, flexible TPU clips make it easy to insert and remove your Surface Laptop
Category: Laptop Cases
| SKU | STM-122-493MS-01 |
|---|---|
| EAN | 1220000770027 |
| Manufacturer | STM |
| Availability | In Stock |
Dux, best-in-class sleek and rugged case designed to work and protect your Microsoft Surface Laptop. Unique, transparent back panel allows your pristine device to shine through. Slim and lightweight, yet super protective.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black, Transparent |
| Case type | Border |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), Rubber |
| Compatibility | Surface Laptop 1st Edition |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Weight & dimensions | |
| Width | 293 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height | 25.3 mm |
| Weight | 330 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Border |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), Rubber |
| Compatibility | Surface Laptop 1st Edition |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Technical details | |
| Case type | Border |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
STM STM-122-493MS-01 laptop case 33 cm...
Login for pricing
|
Recommended
Incase Designed by Microsoft City Comp...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL CP7625 40.6 cm (16") Backpac...
Login for pricing
|
Popular
Targus TCG717GL laptop case 43.9 cm (1...
Login for pricing
|
Incase CL90004 laptop case 43.2 cm (17...
Login for pricing
|
Incase INBP100622-BLK laptop case 40.6...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STM-122-493MS-01
|
CL55571
|
460-BDXG
|
TCG717GL
|
CL90004
|
INBP100622-BLK
|
| Manufacturer |
STM
|
Incase
|
DELL
|
TARGUS
|
Incase
|
Incase
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
12" to 13"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
17" to 18"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Universal
|
Dell
|
N/A
|
N/A
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Border case
|
N/A
|
Backpack
|
Trolley case
|
N/A
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
Grey
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|





