We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ROG Scabbard II Arctic Gray XXL Gaming mouse pad Grey
SKU
ROG SCABBARD II ARCTIC GRAY XXL
Login for pricing
In Stock:
7 available
The ROG Scabbard II Arctic Gray XXL is a large gaming mouse pad with a water-, oil-and dust-repellent surface and anti-fray, flat-stitched edges, plus a nonslip rubber base
- Soft cloth surface: Optimized to ensure a smooth mouse-glide
- Tri-protective coating: Provides a water-, oil- and dust-repellent surface that’s easy to clean and maintain
- Anti-fray, flat-stitched edges: Ensures comfort while improving durability and offering a refined appearance
- Table-sized for wider swipes: Extended 900 x 400mm size offers more room to maneuver
Category: Mouse Pads
| SKU | ROG SCABBARD II ARCTIC GRAY XXL |
|---|---|
| EAN | 4711387244616 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ROG |
TRIPLE PROTECTION FOR A SMOOTH GLIDE
Get ready to spread your gear and carry your gear and games with the extended ROG Scabbard II Arctic Gray XXL mouse pad. It is made out of durable fabric with a protective coating that repels water, oil and dust, plus flat-stitched edges made thinner and narrower to provide a reliable and comfortable mouse gliding surface all year round.
Get ready to spread your gear and carry your gear and games with the extended ROG Scabbard II Arctic Gray XXL mouse pad. It is made out of durable fabric with a protective coating that repels water, oil and dust, plus flat-stitched edges made thinner and narrower to provide a reliable and comfortable mouse gliding surface all year round.
| Design | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | Yes |
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Cloth, Rubber |
| Performance | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Product colour | Grey |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Pattern |
| Material | Cloth, Rubber |
| Non-slip base | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Impact resistant, Oil resistant, Water repellent |
| Surface material | Cloth |
| Size | XXL |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 25 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 400 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Weight | 189 g |
| Packaging data | |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 25 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ROG Scabbard II Arctic Gray XXL G...
Login for pricing
|
Seal Shield SEAL PAD Blue, White
Login for pricing
|
HyperX Pulsefire Mat - Gaming Mouse Pa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
ROG SCABBARD II ARCTIC GRAY XXL
|
SSMP10
|
4Z7X6AA
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Seal Shield
|
HP
|
| Product colour |
Grey
|
N/A
|
Black
|


