We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Socket Mobile DuraSled DS840 Smartphone barcode reader 1D/2D Black
SKU
CX4559-3801
Login for pricing
In Stock:
8 available
DuraSled DS840 for Apple, Durable Performance 1D/2D Barcode Sled Scanner, (iPhone 16/15), Black, Charging Dock
- Rapid Scanning Fast 1D/2D scanning for both printed and on-screen barcodes, featuring omnidirectional capability for intuitive, rapid scanning.
- Durable Casing Rubber material for increased protection from drops.
- Long-Lasting Battery Scanner features rechargeable and field-replaceable battery that lasts a full shift.
- Bluetooth Classic Wireless Integration Dependable Bluetooth connection to host devices.
- Intuitive User Indicators LED lights that indicate successful data read/write and battery charging status.
- Easy App Integration Socket Mobile's CaptureSDK (version 2.0.29 or higher) enables easy integration in your applications to improve business productivity with fast, efficient, and reliable data transfer over Bluetooth wireless technology. Data reader works out of the box for apps that have already integrated CaptureSDK, with support for Bluetooth LE devices.
- Developer Support Our support team is available to assist with set-up and operation.
Category: Barcode Readers
| SKU | CX4559-3801 |
|---|---|
| EAN | 0758497128188 |
| Manufacturer | Socket Mobile |
| Availability | In Stock |
The DuraSled DS840 reads printed or on-screen barcodes. It is easy to use and ideal for delivery services, asset tracking, ticketing, and other application-driven mobile solutions. Its durable case protects phones from drop damage and provides a robust, versatile charging solution suitable for all workplace environments. Simply insert your iPhone, pair your scanner and you are ready to go.
This makes it easy for workers to mix and match DuraSled™ solutions for iPhones, all while using the same accessories and SDK. The core components don’t change when switching to a new iPhone model, enabling users to maintain their mobile deployment investments for a relevant number of years.
The CaptureSDK enables easy integration into native and/or
This makes it easy for workers to mix and match DuraSled™ solutions for iPhones, all while using the same accessories and SDK. The core components don’t change when switching to a new iPhone model, enabling users to maintain their mobile deployment investments for a relevant number of years.
The CaptureSDK enables easy integration into native and/or
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Smartphone barcode reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, Discrete 2 of 5, EAN-13, EAN-8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 Databar Limited, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, Matrix 2 of 5, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Scanner type | 1D/2D |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Rubber |
| Protection features | Drop proof |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Type | Smartphone barcode reader |
| Housing material | Rubber |
| Protection features | Drop proof |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery capacity | 700 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of reads per charge | 500 |
| Battery life | 11 h |
| Charging time | 8 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Height | 147.6 mm |
| Weight | 113.5 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Battery | |
| Battery weight | 12.5 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
You may also be interested in
| Product |
Socket Mobile DuraSled DS840 Smartphon...
Login for pricing
|
Datalogic RIDA DBT6400 Handheld bar co...
Login for pricing
|
Popular
Zebra DS9908-SR Handheld bar code read...
Login for pricing
|
Bestseller
Datalogic Gryphon GBT4500 Handheld bar...
Login for pricing
|
Recommended
Datalogic PD9630-ARK1 barcode reader H...
Login for pricing
|
Datalogic Gryphon I GM4500 Handheld ba...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CX4559-3801
|
DBT6420-HC-BTK1
|
DS9908-SR4U2100AZW
|
GBT4500-HC-BTK1
|
PD9630-ARK1
|
GM4500-BK-433K1
|
| Manufacturer |
Socket Mobile
|
DATALOGIC
|
ZEBRA
|
DATALOGIC
|
DATALOGIC
|
DATALOGIC
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
White
|
N/A
|
Black
|





