We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC 5 Port HDMI 2.0 4K Switch with Wireless Remote
SKU
HD4KSW05
- 5-Port HDMI video switch lets you share a single HDMI display with up to 5 HDMI enabled sources
Category: Video Switches
| SKU | HD4KSW05 |
|---|---|
| EAN | 9350784013767 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Switch between 5 HDMI Sources This Alogic 5-Port HDMI video switch lets you share a single HDMI display with up to five HDMI enabled sources. The switch is compliant with HDMI 2.0 Specifications and support resolutions up to 4K - 60Hz HDMI 2.0 & HDCP 2.2 : Ultra HD 4K Support The switch is compliant with HDMI 2.0 and HDCP 2.2 specifications. It supports true Ultra HD 4K-60Hz for a stunning viewing experience IR Remote & Auto Switching The switch comes included with a IR remote for easy switching between various video sources. It also supports auto switching to the latest device being connected. The in built switch button also enables manual switching when required.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 6 |
| Number of HDMI outputs | 5 |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| HDCP | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 51 mm |
| Weight | 154 g |
| Height | 20 mm |
| Depth | 123 mm |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ALOGIC 5 Port HDMI 2.0 4K Switch with...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 2 Port HDMI Switch w/ Aut...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 4-Port HDMI Automatic Swi...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 2-Port HDMI Switch - 4K 6...
Login for pricing
|
StarTech.com 4-Port HDMI Video Switch...
Login for pricing
|
ALOGIC 4 Port HDMI 2.0 4K Splitter
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HD4KSW05
|
VS221HDQ
|
VS421HD20
|
VS221HD20
|
VS421HDDP
|
HD4KSPL04
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ALOGIC
|
| Video port type |
HDMI
|
HDMI
|
HDMI
|
HDMI
|
HDMI/DisplayPort
|
HDMI
|





