We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ALOGIC DUPRDX2-100 laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black, Grey
SKU
DUPRDX2-100
Login for pricing
In Stock:
6 available
DX2 Dual 4K Display Universal Docking Station – with 100W Power Delivery
- 2 x 4K@60Hz DisplayPort (3840 x 2160), 2 x USB-A 3.1 Gen1 (5G) , 1 x USB-A 3.1 Gen 1 (5G) BC 1.2, 1 USB-C 3.1 Gen 2 (10G) BC 1.2 , 1 x 3.5mm Combo Jack, , 1 x Gigabit Ethernet Port
- Compatible with USB-C & USB-A
- Up to 100W power to laptop
- Engineered for compatibility across all Windows, MacOS and ChromeOS laptops
Category: Laptop Docks & Port Replicators
| SKU | DUPRDX2-100 |
|---|---|
| EAN | 9350784025418 |
| Manufacturer | ALOGIC |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
USB-C & USB-A LAPTOP COMPATIBLE
IT decision-makers and organisations have more options with the DX3. It supports USB-C and USB-A laptop deployment.
DUAL DISPLAY ON M1 MAC
M1 Mac users can work on up to two screens when they plug into the DX2.
MADE WITH DISPLAYLINK
The DX2’s DisplayLink technology boosts your connectivity, power and productivity at work.
IT decision-makers and organisations have more options with the DX3. It supports USB-C and USB-A laptop deployment.
DUAL DISPLAY ON M1 MAC
M1 Mac users can work on up to two screens when they plug into the DX2.
MADE WITH DISPLAYLINK
The DX2’s DisplayLink technology boosts your connectivity, power and productivity at work.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black, Grey |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | Universal |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Power source type | DC |
| Power supply | 100 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 6.5 mm |
| Weight | 535 g |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Interface adapters included | USB Type-C male - USB Type-A female |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ALOGIC DUPRDX2-100 laptop dock/port re...
Login for pricing
|
StarTech.com Universal Laptop Docking...
Login for pricing
|
New
ALOGIC TB4D3TB laptop dock/port replic...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual-Laptop USB-C KVM Doc...
Login for pricing
|
Hot Product
Kensington EQ Thunderbolt 4 Quad 4K 40...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL SD25TB4 Wired Thunderbolt 4 Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DUPRDX2-100
|
DK30C2DPPD
|
TB4D3TB
|
129N-USBC-KVM-DOCK
|
K35232AP
|
210-BRKN
|
| Manufacturer |
ALOGIC
|
StarTech.com
|
ALOGIC
|
StarTech.com
|
KENSINGTON
|
DELL
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Silver
|
Grey
|
Black
|





