We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC 25G4S computer monitor 62.2 cm (24.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
25G4S
Login for pricing
In Stock:
65 available
Screen size (inch) 24.5, Panel resolution 1920x1080, Max Refresh rate 300 Hz, Response time MPRT 0.3 ms, Panel type IPS, HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, D-SUB (VGA) 0x, DVI 0x, Sync technology (VRR) G-SYNC Compatible
Category: Computer Monitors
| SKU | 25G4S |
|---|---|
| EAN | 6973985232428 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
Push the boundaries with the 25G4S 24.5" Full HD Fast IPS Monitor, 1920x1080 resolution, HDR10 support, and an unmatched 310Hz refresh rate for peak gaming performance
Push the boundaries of competitive gaming with the 25G4S 24.5" Full HD monitor, featuring a remarkable 310Hz refresh rate that delivers ultra smooth gameplay, giving you the decisive edge in fast- paced action. Its Fast IPS panel and 1ms GtG response time provide sharp, responsive visuals for split-second reactions. Designed for esports enthusiasts, it boasts AdaptiveSync, low input lag, and an incredible 0.3ms MPRT for pinpoint accuracy.
Push the boundaries of competitive gaming with the 25G4S 24.5" Full HD monitor, featuring a remarkable 310Hz refresh rate that delivers ultra smooth gameplay, giving you the decisive edge in fast- paced action. Its Fast IPS panel and 1ms GtG response time provide sharp, responsive visuals for split-second reactions. Designed for esports enthusiasts, it boasts AdaptiveSync, low input lag, and an incredible 0.3ms MPRT for pinpoint accuracy.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 310 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 115% |
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Response time | 1 ms |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2832 mm |
| Viewable size, horizontal | 54.4 cm |
| Viewable size, vertical | 30.3 cm |
| HD type | Full HD |
| Backlight type | W-LED |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 91% |
| Display diagonal (metric) | 62.2 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, NTSC, sRGB |
| Local dimming | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.3 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency class (SDR) | Not available |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 560.1 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 499 mm |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| Depth (without stand) | 52.1 mm |
| Weight (with stand) | 4.22 kg |
| Weight (without stand) | 2.81 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 7.55 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 7.55 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| RS-232 interface | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| DCI-P3 coverage | 91% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Low input lag | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 52.1 mm |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| RS-232 interface | No |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4.22 kg |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
AOC 25G4S computer monitor 62.2 cm (24...
Login for pricing
|
AOC Q32V3S/WS computer monitor 80 cm (...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 24 LED...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL UltraSharp U2424HE computer monit...
Login for pricing
|
Popular
DELL UltraSharp U2424H computer monito...
Login for pricing
|
Recommended
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25G4S
|
Q32V3S/WS
|
12NAGAR1AU
|
U2424HE
|
U2424H
|
PRO MP273U
|
| Manufacturer |
AOC
|
AOC
|
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
MSI
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Business
|
N/A
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LCD
|
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|





