We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC B3 24B36X computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black

144Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 144Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.

0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.

Low Blue Light
AOC Lowblue Light protects you from harmful blue light which, during long sessions, has been shown to cause eye strain, headaches, and sleeping disorders. Our Lowblue Light feature reduces the harmful wavelengths emitted without sacrificing color composition, setting the experience free from the worry of eye damage.
Experience enhanced visuals with HDR10
HDR10 technology takes picture quality to the next level, seamlessly enhancing the synchronization between your device and monitor. Enjoy vibrant, true-to-life visuals with enhanced depth, clarity, and color accuracy—perfect for creating an immersive and smooth viewing experience. Whether you're working, watching movies, or simply enjoying high-definition content, HDR10 makes every moment sharper and more engaging.
The 24B36X is built for seamless transitions between productivity and entertainment. Its 24" FHD display delivers fluid visuals with a 144Hz refresh rate and ultra-fast 0.5ms MPRT. Adaptive Sync ensures tear-free performance, while HDR10 brings rich contrast and color. Designed for comfort, Low Blue Light technology helps reduce eye strain—making the 24B36X a smart, versatile choice for any workspace or gaming station.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 128.8% |
| Adobe RGB coverage | 91.6% |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Response time | 4 ms |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 160 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 92.5 ppi |
| Backlight type | W-LED |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 112% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 95.8% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 60.4 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 144 Hz |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 144 Hz |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Ultra Narrow |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | External |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 544 mm |
| Depth (with stand) | 198 mm |
| Height (with stand) | 414.5 mm |
| Width (without stand) | 544 mm |
| Height (without stand) | 318.5 mm |
| Depth (without stand) | 35.1 mm |
| Weight (with stand) | 2.52 kg |
| Weight (without stand) | 2.21 kg |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 378 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 378 mm |
| Package weight | 4.65 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| DCI-P3 coverage | 95.8% |
| Bezel thickness type | Ultra Narrow |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Game mode | Yes |
| Width (without stand) | 544 mm |
| Height (without stand) | 318.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 35.1 mm |
| Surface hardness | 3H |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 144 Hz |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | External |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 2.52 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AOC B3 24B36X computer monitor 60.5 cm...
Login for pricing
|
Philips 1000 series 24E1N1100AW/75 LED...
Login for pricing
|
Philips 1000 series 27E1N1100AW/75 LED...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor...
Login for pricing
|
DELL P Series P2225H computer monitor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24B36X
|
24E1N1100AW/75
|
27E1N1100AW/75
|
9U5J5UT
|
9U5C1AA
|
P2225H
|
| Manufacturer |
AOC
|
Philips
|
Philips
|
HP
|
HP
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
21" to 23"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
White
|
White
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
Home
|
Business
|
Business
|
Office
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|





