We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC B3 27B36H3 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
- 68.6cm (27") Full HD 1920 x 1080 IPS
- 1ms, 16:9, 300cd/m2, 1500:1
- VGA, HDMI
| SKU | 27B36H3 |
|---|---|
| EAN | 6973985232732 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | B3 |
120Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 120Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.
1ms MPRT Response Time
The AOC monitor with 1ms MPRT Response reduces significantly the motion blur, making fast-paced action look crisp and clear, providing an edge in reaction-sensitive games.More than speed, the AOC monitor with a 1ms MPRT is a seamless, fluid motion that immerses you in the virtual world. Whether navigating through a fast-paced racing game or engaged in a high-stakes battle, every millisecond counts.
Wide Viewing Angle
Wide Viewing Angle features display color accurately at viewing angles of up to 178°. This way, it does not matter where you choose to view it from, colors will be displayed perfectly.
The 27B36X is built for seamless transitions between productivity and entertainment. Its 27" FHD display delivers fluid visuals with a 144Hz refresh rate and ultra-fast 0.5ms MPRT. Adaptive Sync ensures tear-free performance, while HDR10 brings rich contrast and color. Designed for comfort, Low Blue Light technology helps reduce eye strain—making the 27B36X a smart, versatile choice for any workspace or gaming station.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 128.4% |
| Adobe RGB coverage | 91.5% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 4 ms |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 160 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| Backlight type | W-LED |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 101% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 95.5% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.31 A |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 616 mm |
| Depth (with stand) | 205.6 mm |
| Height (with stand) | 447.4 mm |
| Width (without stand) | 616.6 mm |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Weight (with stand) | 3.11 kg |
| Weight (without stand) | 2.83 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| DCI-P3 coverage | 95.5% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Width (without stand) | 616.6 mm |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Surface hardness | 3H |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 3.11 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AOC B3 27B36H3 computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL P Series P2425H computer monitor...
Login for pricing
|
Philips 1000 series 24E1N1100AW/75 LED...
Login for pricing
|
Philips 1000 series 27E1N1100AW/75 LED...
Login for pricing
|
New
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27B36H3
|
P2425H
|
24E1N1100AW/75
|
27E1N1100AW/75
|
9U5J5UT
|
9U5C1AA
|
| Manufacturer |
AOC
|
DELL
|
Philips
|
Philips
|
HP
|
HP
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
White
|
White
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Home
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|





