We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC B3 Q27B36X computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black

144Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 144Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.

0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.

QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.

IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.
Experience enhanced visuals with HDR10
HDR10 technology takes picture quality to the next level, seamlessly enhancing the synchronization between your device and monitor. Enjoy vibrant, true-to-life visuals with enhanced depth, clarity, and color accuracy—perfect for creating an immersive and smooth viewing experience. Whether you're working, watching movies, or simply enjoying high-definition content, HDR10 makes every moment sharper and more engaging.
Experience smooth gameplay on the Q27B36X with a 144Hz refresh rate, 0.5ms MPRT response time, and IPS clarity. Featuring HDR10 and AdaptiveSync technology, it delivers vivid visuals and tear-free performance for competitive and immersive gaming.
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 118.5% |
| Adobe RGB coverage | 87.7% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 4 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 230 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Backlight type | Direct LED |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 92.1% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | External |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.36 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 616 mm |
| Depth (with stand) | 205.6 mm |
| Height (with stand) | 447.4 mm |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Weight (with stand) | 3.14 kg |
| Weight (without stand) | 2.86 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 92.1% |
| Compliance certificates | CE |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 3.14 kg |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
AOC B3 Q27B36X computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
Popular
DELL UltraSharp U2424H computer monito...
Login for pricing
|
Recommended
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL P Series P2425HE computer monitor...
Login for pricing
|
DELL P Series P2425 computer monitor 6...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL P Series P2425H computer monitor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q27B36X
|
U2424H
|
PRO MP273U
|
P2425HE
|
P2425
|
P2425H
|
| Manufacturer |
AOC
|
DELL
|
MSI
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Consumer
|
Business
|
Business
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:10
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|




