We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC B3 Q27B3CF3 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Wide Quad HD LCD Black
- 2560 x 1440 (QHD)
- 120Hz
- 1ms
- IPS
- AdaptiveSync
- USB-C
| SKU | Q27B3CF3 |
|---|---|
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | B3 |
| PDF URLs |
View PDF |

QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.

IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display

120Hz Refresh Rate
Equip yourself with twice the frame rate of other monitors and say goodbye to image stuttering and blurry motion. With a 120Hz refresh rate every frame is rendered sharply and in smooth succession, so you can line up your shots accurately and appreciate high speed races in all their glory.

1ms MPRT Response Time
The AOC monitor with 1ms MPRT Response reduces significantly the motion blur, making fast-paced action look crisp and clear, providing an edge in reaction-sensitive games.More than speed, the AOC monitor with a 1ms MPRT is a seamless, fluid motion that immerses you in the virtual world. Whether navigating through a fast-paced racing game or engaged in a high-stakes battle, every millisecond counts.

Upgraded 3-Sided Frameless
Embrace the limitless potential of the new upgraded 3-sided frameless, maximising viewing size with bezels more narrow than ever before to create the pinnacle of beauty, form, and function. Harness the full potential of this new feature by using it as part of a multi-monitor setup, where you can experience unrivalled seamlessness and elegance between screens.

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.
USB-C Docking
Simplify the connections with one cable only. The USB-C connection provides DisplayPort Alternate Mode for transferring high-resolution video signals from a notebook to the monitor while simultaneously charging the notebook’s battery from the monitor with USB power delivery.

Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!

Vesa Mount
AOC’s Ergo Base stands bring versatility, sturdiness and ease of use in one package. But do you still want to use your wall mount or multi-monitor setup using desk mounts? VESA mounts bring you the uppermost flexibility. Upside-down, in pivot mode, on top of each other, attach your monitor wherever you want using 3rd party mounts and stands thanks to the VESA mount option.
Experience clarity and speed with the AOC Q27B3CF3. This 27" monitor features a Quad HD (2560x1440) IPS panel with wide viewing angles, a fluid 120Hz refresh rate, and rapid 1ms response time. Enjoy crisp, vivid visuals with incredible detail, while Adaptive Sync technology keeps your display perfectly in sync with your GPU—eliminating screen tearing for smoother gameplay and video. ...
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 116% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 4 ms |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| HD type | Wide Quad HD |
| Backlight type | W-LED |
| NTSC coverage (typical) | 103% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, NTSC, sRGB |
| Local dimming | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Certification | RoHs compliant,FCC |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio output | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4 |
| Number of downstream ports | 2 |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 135 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 616.6 mm |
| Depth (with stand) | 229.8 mm |
| Height (with stand) | 616.6 mm |
| Width (without stand) | 616.6 mm |
| Height (without stand) | 45.6 mm |
| Depth (without stand) | 45.6 mm |
| Weight (with stand) | 5.51 kg |
| Weight (without stand) | 3.97 kg |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| Certification | RoHs compliant,FCC |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Local dimming | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Power consumption (max) | 135 W |
| Width (without stand) | 616.6 mm |
| Height (without stand) | 45.6 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 45.6 mm |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.51 kg |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | RoHs compliant,FCC |
You may also be interested in
| Product |
AOC B3 Q27B3CF3 computer monitor 68.6...
Login for pricing
|
Recommended
AOC Q32V3S/WS computer monitor 80 cm (...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 24 LED...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Popular
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL UltraSharp U2724D computer monito...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q27B3CF3
|
Q32V3S/WS
|
12NAGAR1AU
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2724D
|
| Manufacturer |
AOC
|
AOC
|
LENOVO
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Home
|
Business
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LCD
|
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|





