We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC CS25G computer monitor 62.2 cm (24.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black, Gold
| SKU | CS25G |
|---|---|
| EAN | 6973985233128 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | G4 |
| PDF URLs |
View PDF |

Fast IPS
Unlock your gaming potential with Fast IPS panels offering rapid pixel response times of up to 1ms GtG. Say farewell to motion blur as you enjoy sharper images, enhancing precision targeting and boosting performance in high-speed games. Experience the advantages of fast IPS technology, including vibrant colors and wide viewing angles, for an immersive gaming experience and unleash your full potential.

Become a Gaming-Optimized Weapon for your Team with 310Hz and 0.3ms
With 310Hz monitors being the standard in professional e-sport tournaments and competitions, embrace team solidarity and enjoy an ultra-smooth experience with the incredible responsive of 310Hz and 0.3ms, honing your sharpness and gaming abilities to the next level, especially where optimal team collaboration is required.

G-SYNC Compatible
Enable flawless picture quality by synchronising new generations of NVIDIA graphics cards* with this G-SYNC Compatible monitor. *Please refer to NVIDIA website for the complete list of GPUs working with G-SYNC Compatible monitors

Vesa Certified DisplayHDR™ 400
Even the lowest level of High Dynamic Range (HDR) feature poses a significant upgrade to common monitors. The peak luminance of 400 cd/m² enables your display to hone the picture quality with a manifold colour spectrum and more diverse contrast. The VESA-certificate ensures richness of detail and realistic portrayals of game and film worlds.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

6 Games Mode
Tailor your display to the game with a click of a button. Switch settings between in-built presets for FPS, racing, or RTS games, or customise your own ideal conditions and save them. The AOC Settings KeyPad makes switching profiles or adjusting features quick and easy.

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.

Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!
Custom-Tuned For CS2 Mastery
CS2 Mode activates pro-level upgrades like sharper visuals, optimized gamma, reduced input lag, and smooth motion for the ultimate Counter-Strike 2 experience.

Easy and flexible connectivity
You can connect your new display via HDMI or DisplayPort, as each of our AOC monitors offers multiple connection slots. They also come with an USB hub so you can quickly plug in any peripherals needed for your next gaming session.
Rule the Competition with Fast IPS
Fast IPS annihilates the competition with a speed 4x faster than conventional IPS. Guaranteeing you true 1ms (GTG) response times and captivating visual quality, raise your gaming performance to the next level!
Become a Gaming-Optimized Weapon for your Team with 310Hz and 0.3ms
With 310Hz monitors being the standard in professional e-sport tournaments and competitions, embrace team solidarity and enjoy an ultra-smooth experience with the incredible responsive of 310Hz and 0.3ms, honing your sharpness and gaming abilities to the next level, especially where optimal team collaboration is required.
G-sync Compatible certified tear-free gaming
NVIDIA's trusted "G-Sync Compatible" certification recognizes displays that can deliver high quality variable refresh rate (VRR) in line with the VESA DisplayPort Adaptive-Sync standard and more. Enjoy tear-free, lag-free gaming at the highest level – now with more flexibility and customization potential than ever before due to the wider range of available monitor options.
VESA Certified DisplayHDR 400
VESA-certified DisplayHDR 400 delivers a significant step-up from normal SDR displays. Unlike, other 'HDR compatible' screens, true DisplayHDR 400 produces astonishing brightness, contrast and colors. With global dimming and peak brightness up-to 400 nits, images come to life with notable highlights while featuring deeper, more nuanced blacks. It renders a fuller palette of rich new colors, delivering a visual experience that engages your senses.
Connecting your eyes with your hands
Unleash your reflexes by switching to AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favor of raw response time, giving you the ultimate edge in a hair-trigger standoff.
Optimize your game settings
Enhances color and sharpness for different game styles. Six modes to select: FPS, Racing, RTS, Gamer1, Gamer2, Gamer3 and Off.
Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.
Protect your eyes from screen flicker
Flicker-free technology reduces flicker to give you a more comfortable gaming experience. Normal LED-backlit monitors adjust brightness using PWM (Pulse Width Modulation) which causes flickering and results in eye discomfort over long periods oftime. AOC flicker-free technology uses a DC (Direct Current) backlight system to provide a more comfortable and healthier viewing experience, minimizing the effects of eye fatigue during work hours.
Custom-Tuned For CS2 Mastery
CS2 Mode activates pro-level upgrades like sharper visuals, optimized gamma, reduced input lag, and smooth motion for the ultimate Counter-Strike 2 experience.
Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 310 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 117% |
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Response time | 1 ms |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2802 mm |
| Viewable size, horizontal | 54.4 cm |
| Viewable size, vertical | 30.3 cm |
| HD type | Full HD |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 91% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Colour gamut standard | DCI-P3, NTSC, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Gold |
| Feet colour | Gold |
| Certification | CE / CB / FCC / RoHS |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.3 |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | Not available |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 560.1 mm |
| Depth (with stand) | 207.6 mm |
| Height (with stand) | 498.5 mm |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| Depth (without stand) | 52.1 mm |
| Weight (with stand) | 4.63 kg |
| Weight (without stand) | 2.81 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.15 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.15 kg |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| Certification | CE / CB / FCC / RoHS |
| DCI-P3 coverage | 91% |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 52.1 mm |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE / CB / FCC / RoHS |
| Technical details | |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4.63 kg |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
AOC CS25G computer monitor 62.2 cm (24...
Login for pricing
|
Recommended
AOC Q32V3S/WS computer monitor 80 cm (...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 24 LED...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Popular
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL UltraSharp U2724D computer monito...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CS25G
|
Q32V3S/WS
|
12NAGAR1AU
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2724D
|
| Manufacturer |
AOC
|
AOC
|
LENOVO
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Business
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LCD
|
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|





