We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 25G4K computer monitor 62.2 cm (24.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, Red
| SKU | 25G4K |
|---|---|
| EAN | 6973985233494 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | G4 |
| PDF URLs |
View PDF |

Become a Gaming-Optimized Weapon for your Team with 420Hz and 0.3ms
With 420Hz monitors being the standard in professional e-sport tournaments and competitions, embrace team solidarity and enjoy an ultra-smooth experience with the incredible responsive of 420Hz and 0.3ms, honing your sharpness and gaming abilities to the next level, especially where optimal team collaboration is required.

Fast IPS
Unlock your gaming potential with Fast IPS panels offering rapid pixel response times of up to 1ms GtG. Say farewell to motion blur as you enjoy sharper images, enhancing precision targeting and boosting performance in high-speed games. Experience the advantages of fast IPS technology, including vibrant colors and wide viewing angles, for an immersive gaming experience and unleash your full potential.

Vesa Certified DisplayHDR™ 400
Even the lowest level of High Dynamic Range (HDR) feature poses a significant upgrade to common monitors. The peak luminance of 400 cd/m² enables your display to hone the picture quality with a manifold colour spectrum and more diverse contrast. The VESA-certificate ensures richness of detail and realistic portrayals of game and film worlds.

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

6 Games Mode
Tailor your display to the game with a click of a button. Switch settings between in-built presets for FPS, racing, or RTS games, or customise your own ideal conditions and save them. The AOC Settings KeyPad makes switching profiles or adjusting features quick and easy.

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.

Dial point for more accurate and precise aiming
The Dial Point function places an aiming indicator in the center of screen for helping gamers to play First Person Shooter (FPS) games with an accurate and precise focus.

Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!

Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
AOC 25G4K is a gaming monitor designed for e-sports enthusiasts1. It features a 24.5-inch Fast-IPS panel with a resolution of 1920x1080. With a 420Hz refresh rate and 0.3ms response time, it offers super-smooth visuals1. It has DisplayHDR 400 certification, 92% DCI-P3 color gamut and Anti-blue light technology. The monitor also comes with HDMI, DP for easy connection.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 420 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 110% |
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Response time | 1 ms |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2832 mm |
| Viewable size, horizontal | 54.4 cm |
| Viewable size, vertical | 30.3 cm |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 92% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Feet colour | Black, Red |
| Certification | CE / CB / FCC / RoHS |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Input current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 560.1 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 499 mm |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| Depth (without stand) | 52.1 mm |
| Weight (with stand) | 4.22 kg |
| Weight (without stand) | 2.85 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 7.54 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 7.54 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Certification | CE / CB / FCC / RoHS |
| DCI-P3 coverage | 92% |
| Low input lag | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 52.1 mm |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 4.22 kg |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | CE / CB / FCC / RoHS |
You may also be interested in
| Product |
AOC G4 25G4K computer monitor 62.2 cm...
Login for pricing
|
Recommended
AOC Q32V3S/WS computer monitor 80 cm (...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 24 LED...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Popular
DELL UltraSharp U2424HE computer monit...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25G4K
|
Q32V3S/WS
|
12NAGAR1AU
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2424HE
|
| Manufacturer |
AOC
|
AOC
|
LENOVO
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Business
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LED
|
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|





