We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 CU34G4 computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black, Red

180Hz Refresh Rate
Competitive and intense gaming demands the best technology to ensure lag-free, smoother gaming. This AGON by AOC monitor features a 180Hz refresh rate, making it 3x faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them very difficult targets to hit. A 180Hz frame rate restores those critical missing images back onto the screen, revealing enemy movements in ultra-smooth motion, letting you more easily target. With this AGON by AOC gaming monitor, you won't have to put up with input-lag and screen tearing.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

Live the game at its best with HDR10
HDR10 is here to enhance picture quality even further, improving the synchronization of your GPU or your console with the monitor. This creates a more realistic, immersive, and smooth gaming experience: You’ll feel like stepping in the game, frame by frame.

Height adjustable Stand
Raise or lower the screen to suit each individual’s height and seating preferences. The easy-to-adjust stand ensures hours of comfort.
Elevate your gaming with the CU34G4 34" WQHD curved monitor. Enjoy smooth gameplay with a 180Hz refresh rate and 1ms GtG response time. The 1500R curved Fast VA panel provides immersive visuals, while HDR10 enhances color and contrast. Equipped with FreeSync Premium, low input lag, and MBR MPRT 0.5ms, this monitor is built for speed and precision. The HAS stand and G-Menu software allow for customizable settings and ergonomic comfort.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 120.9% |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Response time | 1 ms |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 2500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| HD type | Wide Quad HD |
| Pixel density | 109.6 ppi |
| Backlight type | W-LED |
| NTSC coverage (typical) | 101% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast VA |
| DCI-P3 coverage | 92.3% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 86.36 cm |
| LED backlight | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 180 Hz |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 180 Hz |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 39 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 45 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 808.1 mm |
| Depth (with stand) | 269.4 mm |
| Height (with stand) | 537.7 mm |
| Width (without stand) | 808.1 mm |
| Height (without stand) | 368.4 mm |
| Depth (without stand) | 109 mm |
| Weight (with stand) | 8.08 kg |
| Weight (without stand) | 5.82 kg |
| Package width | 1070 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 553 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1070 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 553 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 8.08 kg |
| Touchscreen | No |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| DCI-P3 coverage | 92.3% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Width (without stand) | 808.1 mm |
| Height (without stand) | 368.4 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 109 mm |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 180 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
You may also be interested in
| Product |
AOC G4 CU34G4 computer monitor 86.4 cm...
Login for pricing
|
Recommended
AOC Q32V3S/WS computer monitor 80 cm (...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 24 LED...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Popular
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL UltraSharp U2724D computer monito...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CU34G4
|
Q32V3S/WS
|
12NAGAR1AU
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2724D
|
| Manufacturer |
AOC
|
AOC
|
LENOVO
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Business
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LED
|
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
21:9
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|





