We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 Q27G4ZD computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED Black, Red

280 Hz Refresh Rate
The AGON by AOC monitor, with its groundbreaking 280Hz, is a game-changer for competitive gamers. The AGON by AOC monitor 's lightning-fast speed and pinpoint precision translate into an undeniable advantage in fast-paced games, allowing you to react quicker and hit your targets with unmatched accuracy.

QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.

VESA CERTIFIED DISPLAYHDR™ TRUE BLACK 400
The DisplayHDR™ True Black 400 brings you deeper, more accurate black levels , making your viewing experience richer and more immersive. No more washed-out dark scenes in movies and games. With TrueBlack 400, you're in for a more realistic visual journey.

G-SYNC Compatible
Enable flawless picture quality by synchronising new generations of NVIDIA graphics cards* with this G-SYNC Compatible monitor. *Please refer to NVIDIA website for the complete list of GPUs working with G-SYNC Compatible monitors

WIDE COLOR GAMUT
When you are enjoying photos, videos or games, we want your screen content to look as lifelike as possible. That is why this display comes with Wide Colour Gamut technology, which means that it is able to display a lot more colours than conventional monitors. This is achieved through a special hardware solution, not through mere software adjustments. The result: true-to-life images with fine details that become visible thanks to the broader colour palette.

HDMI 2.1
The latest standard in HDMI technology further boosts higher refresh rates and resolution. This not only opens new doors for watching content, but also for gamers: HDMI 2.1 enables next generation consoles to reach their maximum performance.

ERGONOMIC DESIGN
Ergonomic stand to maintain comfort and prevent strain during long gaming sessions. It offers a wide range of motion and easy height, tilt, and swivel adjustments, accommodating the proper ergonomics and your personal preferences.

USB Hub
Built-in USB hubs in AOC’s monitors bring ease of use and practicality to your desk. Side mounted ports are easily reachable without even looking at them; negating time wasted searching the backside of a PC case to find a free USB port.

GMENU
AOC G-Menu is a free tool that you can install on your PC to have complete customization paired with maximum convenience.
The Q27G4ZD combines stunning QHD resolution with a blistering 280Hz refresh rate and a 1ms GtG response time on a QD-OLED panel for ultra-smooth, responsive gameplay. With HDR400, low input lag, and an eSports base design, every frame is crisp and fluid. Featuring an ergonomic stand, built-in speakers, and G-Menu software for customization, this monitor is built to enhance both performance and comfort in every session.
| Display | |
|---|---|
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 280 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 123.6% |
| Adobe RGB coverage | 91.4% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 0.03 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | QD-OLED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| HD type | Quad HD |
| Pixel density | 108.8 ppi |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| DCI-P3 coverage | 95.2% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 260 Hz |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 260 Hz |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 48 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 207.7 mm |
| Height (with stand) | 516.1 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Weight (with stand) | 5.32 kg |
| Weight (without stand) | 3.45 kg |
| Package width | 822 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.76 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 822 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.76 kg |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, KCC, Minimum Energy Performance Standards (MEPS), RCM, RoHS, TÜV mark |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 5.32 kg |
| Touchscreen | No |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| DCI-P3 coverage | 95.2% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, KCC, Minimum Energy Performance Standards (MEPS), RCM, RoHS, TÜV mark |
| Game mode | Yes |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 260 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AOC G4 Q27G4ZD computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkVision T32p-30 LED display...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL P Series P3424WEB computer monito...
Login for pricing
|
Popular
DELL P Series P2724DEB computer monito...
Login for pricing
|
Philips 3000 series 32B1U3900/75 compu...
Login for pricing
|
Hot Product
LG 34BA75QE-B computer monitor 86.4 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q27G4ZD
|
63D2GAR1AU
|
P3424WEB
|
P2724DEB
|
32B1U3900/75
|
34BA75QE-B
|
| Manufacturer |
AOC
|
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
Philips
|
LG
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Office
|
Office
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
QD-OLED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





