We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 U27G4 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black, Red
| SKU | U27G4 |
|---|---|
| EAN | 6973985232589 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | G4 |
| PDF URLs |
View PDF |

Fast IPS
Unlock your gaming potential with Fast IPS panels offering rapid pixel response times of up to 1ms GtG. Say farewell to motion blur as you enjoy sharper images, enhancing precision targeting and boosting performance in high-speed games. Experience the advantages of fast IPS technology, including vibrant colors and wide viewing angles, for an immersive gaming experience and unleash your full potential.

Dual Refresh Rate
Dual Refresh Rate adjusts to how you use the display—switch to a higher refresh rate for smooth gaming or dial it down for sharp, clear visuals when working, watching videos, or creating designs. Effortlessly switch between performance and efficiency for productivity or entertainment.

Vesa Certified DisplayHDR™ 400
Even the lowest level of High Dynamic Range (HDR) feature poses a significant upgrade to common monitors. The peak luminance of 400 cd/m² enables your display to hone the picture quality with a manifold colour spectrum and more diverse contrast. The VESA-certificate ensures richness of detail and realistic portrayals of game and film worlds.

G-SYNC Compatible
Enable flawless picture quality by synchronising new generations of NVIDIA graphics cards* with this G-SYNC Compatible monitor. *Please refer to NVIDIA website for the complete list of GPUs working with G-SYNC Compatible monitors

HDMI 2.1
The latest standard in HDMI technology further boosts higher refresh rates and resolution. This not only opens new doors for watching content, but also for gamers: HDMI 2.1 enables next generation consoles to reach their maximum performance.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

6 Games Mode
Tailor your display to the game with a click of a button. Switch settings between in-built presets for FPS, racing, or RTS games, or customise your own ideal conditions and save them. The AOC Settings KeyPad makes switching profiles or adjusting features quick and easy.

Your custom built-in crosshair
The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.

Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.
AOC U27G4 is a gaming monitor that stands out with its Dual Refresh Rate feature. It has a 27 - inch Fast IPS panel with hardware blue light free to confort your eyes while playing. You can enjoy a 4K UHD (3840 x 2160) resolution at 160Hz or switch to FHD (1920 x 1080) at 320Hz. With 0.3ms with 320Hz MPRT response time and VESA DisplayHDR™ 400, it offers smooth and vivid visuals. Multiple ports like HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4 ensure easy device connection.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 320 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 127% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.15525 x 0.15525 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.6 cm |
| Viewable size, vertical | 33.5 cm |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Backlight type | W-LED |
| NTSC coverage (typical) | 108% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | RoHs compliant |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 34 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency class (SDR) | Not available |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 239.9 mm |
| Height (with stand) | 516 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Weight (with stand) | 5.78 kg |
| Weight (without stand) | 4.28 kg |
| Package width | 825 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 9.47 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 825 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 9.47 kg |
| Other features | |
| Certification | RoHs compliant |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CE, KC, KCC, Minimum Energy Performance Standards (MEPS), RCM, RoHS |
| Game mode | Yes |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | BSMI, CE, KC, KCC, Minimum Energy Performance Standards (MEPS), RCM, RoHS |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 5.78 kg |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | RoHs compliant |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AOC G4 U27G4 computer monitor 68.6 cm...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkVision T32p-30 LED display...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Popular
DELL UltraSharp U2724D computer monito...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL P Series P3424WEB computer monito...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U27G4
|
63D2GAR1AU
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2724D
|
P3424WEB
|
| Manufacturer |
AOC
|
LENOVO
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
Business
|
Office
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|





