We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 U32G4 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black, Red
| SKU | U32G4 |
|---|---|
| EAN | 6973985233159 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | G4 |

Fast IPS
Unlock your gaming potential with Fast IPS panels offering rapid pixel response times of up to 1ms GtG. Say farewell to motion blur as you enjoy sharper images, enhancing precision targeting and boosting performance in high-speed games. Experience the advantages of fast IPS technology, including vibrant colors and wide viewing angles, for an immersive gaming experience and unleash your full potential.

Dual Refresh Rate
Dual Refresh Rate adjusts to how you use the display—switch to a higher refresh rate for smooth gaming or dial it down for sharp, clear visuals when working, watching videos, or creating designs. Effortlessly switch between performance and efficiency for productivity or entertainment.

Vesa Certified DisplayHDR™ 400
Even the lowest level of High Dynamic Range (HDR) feature poses a significant upgrade to common monitors. The peak luminance of 400 cd/m² enables your display to hone the picture quality with a manifold colour spectrum and more diverse contrast. The VESA-certificate ensures richness of detail and realistic portrayals of game and film worlds.

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.

HDMI 2.1
The latest standard in HDMI technology further boosts higher refresh rates and resolution. This not only opens new doors for watching content, but also for gamers: HDMI 2.1 enables next generation consoles to reach their maximum performance.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

6 Games Mode
Tailor your display to the game with a click of a button. Switch settings between in-built presets for FPS, racing, or RTS games, or customise your own ideal conditions and save them. The AOC Settings KeyPad makes switching profiles or adjusting features quick and easy.

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.

Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!
The AOC U32G4 is a sleek 31.5" Fast IPS gaming monitor engineered for pro-level precision and speed. Whether you're chasing 4K clarity at 160Hz or ultra-fluid gameplay at 320Hz in Full HD, every frame is razor-sharp. Adaptive-Sync, Low Input Lag, and VESA Display HDR™ 400 deliver stutter-free visuals with vibrant contrast. Packed with six game modes and built-in eye protection, it’s a powerful ally for competitive play and immersive adventures alike.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 160 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 119% |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Response time | 0.5 ms |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1818 x 0.1818 mm |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| HD type | 4K Ultra HD |
| NTSC coverage (typical) | 104% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, NTSC, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Feet colour | Black, Red |
| Certification | BSMI / KC / KCC / e-Standby / RCM / MEPS / CE / RoHS |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Input current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 716.1 mm |
| Depth (with stand) | 269.6 mm |
| Height (with stand) | 592 mm |
| Width (without stand) | 716.1 mm |
| Height (without stand) | 424.3 mm |
| Depth (without stand) | 61.4 mm |
| Weight (with stand) | 8.22 kg |
| Weight (without stand) | 5.72 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 527 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 527 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| Certification | BSMI / KC / KCC / e-Standby / RCM / MEPS / CE / RoHS |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Low input lag | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Width (without stand) | 716.1 mm |
| Height (without stand) | 424.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 61.4 mm |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 8.22 kg |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | BSMI / KC / KCC / e-Standby / RCM / MEPS / CE / RoHS |
You may also be interested in
| Product |
AOC G4 U32G4 computer monitor 80 cm (3...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkVision T32p-30 LED display...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL UltraSharp U2724D computer monito...
Login for pricing
|
Popular
DELL P Series P2724DEB computer monito...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U32G4
|
63D2GAR1AU
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2724D
|
P2724DEB
|
| Manufacturer |
AOC
|
LENOVO
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Business
|
Business
|
Office
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|





