We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC Q27G4F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
- Fast IPS
- 180Hz
- G-Sync Compatible
- 2560 × 1440 (QHD)
- 0.5ms
- HDR10

180Hz Refresh Rate
Competitive and intense gaming demands the best technology to ensure lag-free, smoother gaming. This AGON by AOC monitor features a 180Hz refresh rate, making it 3x faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them very difficult targets to hit. A 180Hz frame rate restores those critical missing images back onto the screen, revealing enemy movements in ultra-smooth motion, letting you more easily target. With this AGON by AOC gaming monitor, you won't have to put up with input-lag and screen tearing.

1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
GtG stands for Grey-To-Grey and represents how long it takes for one pixel to change between one gray level to the next. In gaming, every millisecond counts and can be the differentiator between hitting or missing a shot. Fast response time also eliminates ghosting and motion blur.

Live the game at its best with HDR10
HDR10 is here to enhance picture quality even further, improving the synchronization of your GPU or your console with the monitor. This creates a more realistic, immersive, and smooth gaming experience: You’ll feel like stepping in the game, frame by frame.

0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

WIDE COLOR GAMUT
When you are enjoying photos, videos or games, we want your screen content to look as lifelike as possible. That is why this display comes with Wide Colour Gamut technology, which means that it is able to display a lot more colours than conventional monitors. This is achieved through a special hardware solution, not through mere software adjustments. The result: true-to-life images with fine details that become visible thanks to the broader colour palette.

Height adjustable Stand
Raise or lower the screen to suit each individual’s height and seating preferences. The easy-to-adjust stand ensures hours of comfort.
Immerse yourself in the ultimate gaming experience with the Q27G4XF 27" QHD monitor. Featuring a crisp 2560x1440 resolution, enjoy smooth gameplay with an ultra-fast 180Hz refresh rate and rapid 0.5ms response time MPRT. Its advanced IPS panel ensure stunning visuals and vibrant colors. Designed for gamers, it includes a height-adjustable eSports base for comfort during extended sessions and G-Menu software for customizable settings, making it the perfect choice to dominate any competition with style and precision.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 117.2% |
| Adobe RGB coverage | 89.8% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 1 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| HD type | Quad HD |
| Pixel density | 108.7 ppi |
| Backlight type | W-LED |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| DCI-P3 coverage | 93.4% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, NTSC, sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 180 Hz |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 180 Hz |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 1.5 A |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 207.7 mm |
| Height (with stand) | 516 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Weight (with stand) | 5.3 kg |
| Weight (without stand) | 3.44 kg |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 7.43 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 7.43 kg |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, KCC, RCM |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.3 kg |
| Touchscreen | No |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
| DCI-P3 coverage | 93.4% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, KCC, RCM |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 180 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |
You may also be interested in
| Product |
AOC Q27G4F computer monitor 68.6 cm (2...
Login for pricing
|
Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Login for pricing
|
Recommended
DELL P Series P2424HT computer monitor...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL UltraSharp U2724D computer monito...
Login for pricing
|
Popular
DELL UltraSharp U2424HE computer monit...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL UltraSharp U2424H computer monito...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q27G4F
|
32E1N5800L/75
|
P2424HT
|
U2724D
|
U2424HE
|
U2424H
|
| Manufacturer |
AOC
|
Philips
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Business
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|





