We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Perform 45 SE
| SKU | 5131-119 |
|---|---|
| EAN | 5706991035766 |
| Manufacturer | JABRA |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Plug in and expand your reach
Perform 45 SE is built for retail. But its core strengths also make it ideal for push-to-talk deployments in other sectors, from hospitality and healthcare to events and construction. It delivers the same clarity, comfort, ease-of-use and durability - wherever hands-free communication is essential.
Ready for customer-facing work
From shop floor to checkout to stockroom, headsets help associates deliver better customer service. Perform 45 SE is designed to stay out of sight and out of mind, so associates remain approachable.
Full focus on the customer
As customer service expectations increase, helping customers can be tricky. When Face2Face mode is activated – by lifting up the microphone boom arm on Perform 45 SE – it instantly mutes all incoming audio, letting associates offer customers undivided attention. Pulling it back down let’s them rejoin team comms.
Right first time
Stores are noisy, bustling environments. Perform 45 SE uses improved microphone noise cancellation to remove up to 93%* of background noise so associates can be heard the first time.
Instant, seamless team communication
Retail moves quickly. When associates need help, they need it now. With push-to-talk, they can simply press the button and speak. PTT works out of the box with Walkie Talkie app in Microsoft Teams, Zello, and Zebra Workcloud Sync, so teams can get started quickly. Configuration is straightforward and can be aligned to your store workflows for consistent operation across shifts.
Easy to wear. Easy to use. Easy to clean.
Comfortable to wear on either ear with instant access to the PTT button, so associates aren’t losing time at the start of a shift or fumbling for controls. It’s easy to sanitize between users and IP54-rated – built for everyday retail use.
Power up for long shifts
Your associates will experience up to 11 hours of talk time, keeping them connected throughout the day. Charging is simple with USB-C, and for multi-device setups it’s compatible with the Perform Charging Stand, 5-Bay** to keep teams ready.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Business/Everyday |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Cable length | 1.2 m |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Zello, Zebra Workcloud Sync, Walkie Talkie app in Microsoft Teams |
| Certification | ISED;FCC;REACH;Proposition 65;CE;RoHS |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Hearing protection technologies | Sidetone Technology |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Daisy chain | No |
| HD voice | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Recommended age group | Adult |
| Market segment | Consumer |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, HSP, HFP |
| Headphones | |
| Maximum input power | 5 mW |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 1 cm |
| Eartips material | Silicone |
| Noise reduction | Yes |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 50 - 14000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Talk time | 11 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Battery capacity | 100 mAh |
| Standby time | 90 h |
| Fast charging | No |
| Battery operated | Yes |
| Wireless charging | No |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 131 mm |
| Package depth | 41.5 mm |
| Package height | 171 mm |
| Packaging content | |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Charging case | No |
| Accessories included in set | 3 sizes silicone eartips |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | No |
| Eartips material | Silicone |
| Technical details | |
| Easy pairing | Yes |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Ear tips | 3 eargels (one premounted standard eargel) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Supplier features | |
| Charging time | 120 min |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB cable length | 1.2 m |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;3 sizes of EarGels;Safety Information and Warranty;USB-C to USB-A cable |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 140 °F |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Protective pouch | No |
| Warranty card | Yes |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | Yes |
| Voice guidance languages | English |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Jabra Perform 45 SE
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 981-000545 headphones/headset...
Login for pricing
|
EPOS ADAPT 260
Login for pricing
|
EPOS ADAPT 230
Login for pricing
|
Popular
EPOS ADAPT 261
Login for pricing
|
New
Our Pure Planet Signature True Wireles...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5131-119
|
981-000545
|
1000882
|
1000881
|
1000897
|
OPP134
|
| Manufacturer |
JABRA
|
LOGITECH
|
EPOS
|
EPOS
|
EPOS
|
OUR PURE PLANET
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Ear-hook
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Business/Everyday
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music/Sport/Everyday
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headphones
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Built-in microphone
|





