We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington KB415 keyboard Office USB Grey
SKU
K75411NA
- Compact layout featuring 86 essential keys and wired USB-C® connection for zero lag.
- 16 programmable keys, a dedicated AI Copilot key*, and Function Lock for seamless multitasking.**Windows only.
- Scissor-switch keys provide a quiet and responsive feel, help reduce fatigue, and support accurate typing.
- Status light provides instant visibility on Caps Lock settings.
- The outer case of this keyboard contains 42% post-consumer recycled (PCR) content* and it is shipped in FSC® certified packaging.**Excluding PCB board and dongle.
- Compatible with Windows, macOS, and ChromeOS.* Plug-and-play, no software or drivers needed.**Copilot key only works with Windows.
- 3-year limited warranty.
Category: Keyboards
| SKU | K75411NA |
|---|---|
| EAN | 0085896754114 |
| Manufacturer | KENSINGTON |
| Availability | In Stock |
Busy professionals working in small spaces often face the challenge of maintaining productivity and focus amid constant distractions. Traditional keyboards often fall short, lacking the features necessary for efficient multitasking and comfort. The KB415 EQ Wired Compact Keyboard features 16 programmable keys to support custom workflows and an integrated Copilot key* for instant access to AI-powered assistance. With responsive scissor-switch keys, it offers a smooth and silent typing experience, perfect for maintaining focus in shared workspaces. *Windows only.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Number of hot keys | 16 |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Office |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Backlight | No |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Technical details | |
| Number of hot keys | 16 |
| Master (outer) case net weight | 3.36 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 125 x 318 x 19 mm |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 138 mm |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case height | 205 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.7 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.36 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington KB415 keyboard Office USB G...
Login for pricing
|
Popular
HP 230 Wireless Mouse and Keyboard Combo
Login for pricing
|
Recommended
DELL KM5221W-WH keyboard Mouse include...
Login for pricing
|
New
HP 450 Programmable Wireless Keyboard
Login for pricing
|
Targus AKB869US keyboard Universal Blu...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL KM555 keyboard Mouse included Uni...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75411NA
|
3L1F0AA
|
580-AKCC
|
4R184AA
|
AKB869US
|
580-BBZH
|
| Manufacturer |
KENSINGTON
|
HP
|
DELL
|
HP
|
TARGUS
|
DELL
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless + USB
|
Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Plunger key switch
|





