We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Pro Fit Wired Washable Mouse
SKU
K70315WW
- Waterproof, washable, rugged design can safely stand up to immersion or frequent use of spray cleaners. Ideal for maintaining a hygienic surface and cleaning up drips and spills, without sacrificing performance. IP67 rating is one of the industry’s highest against dust and water. Do not immerse the USB connector.
- Plug-and-Play wired USB connection delivers instant and reliable performance without the need for batteries or special software to download.
- High-definition 1,600 DPI optical sensor tracks the mouse’s movements with smooth accuracy for optimal performance and productivity.
- A secure wired connection means you’ll never worry about batteries or wireless interference. A perfect companion to the Pro FitTM Wired Washable Keyboard.
- The contoured construction and three-button scroll wheel setup provides a comfortable experience for left and right-handed users.
- A three-year limited warranty means you can rest assured knowing you’re covered by Kensington.
- Optimised for your Windows 11 mouse needs.
Category: Mice
| SKU | K70315WW |
|---|---|
| EAN | 0085896703150 |
| Manufacturer | KENSINGTON |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Waterproof, Washable, Rugged Design
Can safely stand up to immersion or frequent use of spray cleaners. Ideal for maintaining a hygienic surface and cleaning up drips and spills, without sacrificing performance. IP67 rating is one of the industry’s highest against dust and water. Do not immerse the USB connector.

Plug-and-Play Wired USB Connection
Delivers instant, reliable performance without the need for batteries or special software.

High-Definition 1,600 DPI Optical Sensor
Accurate and responsive, for optimal performance and productivity.
Perfect Companion to the Pro Fit™ Wired Washable Keyboard
Made to complement each other to not only look clean, but to be clean.

Ambidextrous, Contoured Construction
Three-button scroll wheel setup provides a comfortable experience for left and right-handed users.

Three-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington.
The Pro Fit™ Wired Washable Mouse, with its waterproof, easy-clean, rugged design, is ideal for maintaining a hygienic surface and cleaning up drips and spills, without sacrificing performance. Comfortable for use with either hand, the wired USB connection delivers reliable performance without the need for batteries. Plug-and-play, so there’s no software to download and install. A perfect companion to the Kensington Pro Fit™ Wired Washable Keyboard. Do not immerse the USB connector.
| Mouse | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Buttons type | Pressed buttons |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Input device | |
| Device interface | USB |
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Trackball/Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 75 g |
| Packaging data | |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 230 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Master (outer) case length | 285 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.82 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.57 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 75 g |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | macOS 10.14 or above; Windows 7 or above; Chrome OS 44 or above; Windows 11 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Master (outer) case net weight | 2.57 kg |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington Pro Fit Wired Washable Mouse
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro Plus Mouse - MS5320W
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro Compact Silent Mouse - MS355
Login for pricing
|
HP 480 Comfort Bluetooth Mouse
Login for pricing
|
New
HP 515 Ultra-Fast Rechargeable Wireles...
Login for pricing
|
Popular
DELL Pro Mouse - MS300
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K70315WW
|
570-ABDP
|
570-BBJR
|
8T6M3AA
|
9C2F7AA
|
570-ABOP
|
| Manufacturer |
KENSINGTON
|
DELL
|
DELL
|
HP
|
HP
|
DELL
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Buttons quantity |
3
|
7
|
3
|
N/A
|
5
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
N/A
|
N/A
|
Optical
|
| Purpose |
Office
|
Office
|
Universal
|
Home
|
Office
|
Office
|
| Device interface |
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Trackball/Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|





