We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology KCP556UD8-48 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KCP556UD8-48
Login for pricing
In Stock:
3 available
48GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered DIMM CL46 2RX8 1.1V 288-pin 24Gbit
Category: Memory Modules
| SKU | KCP556UD8-48 |
|---|---|
| EAN | 0740617336757 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It’s guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 48 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 48 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 48 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 2 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Kingston Technology KCP556UD8-48 memor...
Login for pricing
|
New
Kingston Technology FURY Beast 64GB 64...
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology FURY Beast 64GB 60...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-...
Login for pricing
|
Popular
Kingston Technology FURY Beast 64GB 60...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP556UD8-48
|
KF564C32BBEAK2-64
|
KF560C30BBEK2-64
|
P64336-B21
|
P64705-B21
|
KF560C36BWEK2-64
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
HPE
|
HPE
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
Server
|
PC/server
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
64GB
|
64GB
|
16GB
|
16GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 48 GB
|
2 x 32 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|





