We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology KCP556US8-16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KCP556US8-16
Login for pricing
In Stock:
17 available
16GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered DIMM CL46 1RX8 1.1V 288-pin 16Gbit
Category: Memory Modules
| SKU | KCP556US8-16 |
|---|---|
| EAN | 0740617334357 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
4.8000
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology KCP556US8-16 memor...
Login for pricing
|
Popular
Kingston Technology FURY 32GB 3200MT/s...
Login for pricing
|
Recommended
Kingston Technology FURY 16GB 5600MT/s...
Login for pricing
|
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Login for pricing
|
Kingston Technology KSM64R52BS8-16MD m...
Login for pricing
|
Bestseller
Kingston Technology KCP432SD8/16 memor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP556US8-16
|
KF432S20IBK2/32
|
KF556S40IB-16
|
KVR56U46BS8-16
|
KSM64R52BS8-16MD
|
KCP432SD8/16
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC
|
Notebook
|
Notebook
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|





