We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kingston Technology KSM56R46BD4-64HA memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KSM56R46BD4-64HA
Login for pricing
In Stock:
6 available
64GB, DDR5, 5600MT/s, ECC, Registered, DIMM, CL46, x80, 2RX4, 1.1V, 288-pin, 16Gbit, Hynix A
Category: Memory Modules
| SKU | KSM56R46BD4-64HA |
|---|---|
| EAN | 0740617343809 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system.
| Design | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC/Server |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 8192M x 80 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC/Server |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 8192M x 80 |
| Row cycle time | 48 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |
You may also be interested in
| Product |
Kingston Technology KSM56R46BD4-64HA m...
Login for pricing
|
Popular
Kingston Technology FURY Beast 128GB 5...
Login for pricing
|
Kingston Technology FURY Beast 128GB 5...
Login for pricing
|
New
Kingston Technology FURY Beast 64GB 64...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x4 DDR4-32...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x8 DDR5-...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KSM56R46BD4-64HA
|
KF556C40BBK4-128
|
KF556C40BBAK4-128
|
KF564C32BBEAK2-64
|
P06033-B21
|
P64336-B21
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC
|
PC
|
PC
|
Server
|
Server
|
| Internal memory |
64GB
|
128GB
|
128GB
|
64GB
|
32GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
4 x 32 GB
|
4 x 32 GB
|
2 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|




