We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 100w Gen 5 Intel® N N150 Laptop 29.5 cm (11.6") HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro US English Grey
SKU
83LES01600
Login for pricing
In Stock:
16 available
Intel N N150 (6MB Cache), 8GB LPDDR5-SDRAM, 128GB SSD, 11.6" HD 1366 x 768 IPS, Intel Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro
- Windows 11 Pro
- Intel N N150 (6MB Cache)
- 11.6" HD 1366 x 768 IPS
- 8GB (4800MHz) LPDDR5-SDRAM & 128GB SSD
Category: Laptops
Ready for the Modern Classroom
Ace schoolwork with the ultraportable Lenovo 100w Gen 5 laptop. It breezes through homework, research, and educational apps, thanks to the Intel® N Series processors. The 11.6″ high-definition antiglare display keeps learning vibrant. Plus, ample storage and memory meet your learning needs, from storing projects to downloading resources.
Learn Without Limits
Experience all-day battery life and rapid charging (0-80% in one hour) to keep up with busy schedules. Stream, download, and multitask on the Lenovo 100w Gen 5 laptop with blazing connectivity for research and creative projects. Sound sharp with an AI-driven mic and dual Dolby® speakers that enhance online learning and video calls.
Robust Security for the Classroom
Get complete hardware, firmware, and software protection with Windows Secured-Core PC Technology. Ensure hardware-level encryption with the dTPM 2.0 and stay discrete with the webcam privacy shutter. Prevent unauthorized physical access via Kensington Nano Security Slot™ and if the BIOS is corrupted, automatically recover it with self-healing BIOS technology.
Be Creative & Mindful About the Environment
Transform creativity with the Lenovo 100w Gen 5 laptop. Supporting the ″Turning Waste into Educational Wonder″ project, it sparks innovation by turning packaging into STEM learning tools. Empower students to think sustainably while exploring the heart of inspired discovery.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Ace schoolwork with the ultraportable Lenovo 100w Gen 5 laptop. It breezes through homework, research, and educational apps, thanks to the Intel® N Series processors. The 11.6″ high-definition antiglare display keeps learning vibrant. Plus, ample storage and memory meet your learning needs, from storing projects to downloading resources.
Learn Without Limits
Experience all-day battery life and rapid charging (0-80% in one hour) to keep up with busy schedules. Stream, download, and multitask on the Lenovo 100w Gen 5 laptop with blazing connectivity for research and creative projects. Sound sharp with an AI-driven mic and dual Dolby® speakers that enhance online learning and video calls.
Robust Security for the Classroom
Get complete hardware, firmware, and software protection with Windows Secured-Core PC Technology. Ensure hardware-level encryption with the dTPM 2.0 and stay discrete with the webcam privacy shutter. Prevent unauthorized physical access via Kensington Nano Security Slot™ and if the BIOS is corrupted, automatically recover it with self-healing BIOS technology.
Be Creative & Mindful About the Environment
Transform creativity with the Lenovo 100w Gen 5 laptop. Supporting the ″Turning Waste into Educational Wonder″ project, it sparks innovation by turning packaging into STEM learning tools. Empower students to think sustainably while exploring the heart of inspired discovery.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Slate grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| HD type | HD |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 6 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| Card reader integrated | No |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 1 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | US English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | ENG-UK, US English |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 12.7 h |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 6/26 MIL-STD-810H ASTM F963 test passed |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.23 kg |
| Width | 287 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Audio system | Dolby Audio |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 100w Gen 5 Intel® N N150 Laptop...
Login for pricing
|
DELL Pro 16 PC16255 AMD Ryzen AI 7 350...
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro 15 Essential PV15250 Intel® C...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro 15 Essential PV15250 Intel® C...
Login for pricing
|
MSI Modern A14 AI F2HMG-002AU AMD Ryze...
Login for pricing
|
DELL Pro 16 PC16255 AMD Ryzen AI 5 PRO...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83LES01600
|
BTO603_PC16255_AU
|
OPV1525000701GAUCOM
|
OPV1525000501GAUCOM
|
MODERN A14 AI F2HMG-002AU
|
BTO601_PC16255_AU
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
MSI
|
DELL
|
| Weight |
1200g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
1500g to 2000g
|
1500g to 2000g
|
1200g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
| Display diagonal |
11" to 12"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Silver
|
| Processor family |
Intel N
|
AMD Ryzen AI 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen AI 5 PRO
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|



