We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4X40N18009 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve case Black
SKU
4X40N18009
Category: Laptop Cases
| SKU | 4X40N18009 |
|---|---|
| EAN | 0191545397790 |
| Manufacturer | LENOVO |
| Availability | In Stock |
The ThinkPad Sleeve family is designed to fit perfectly the most recent generation of ThinkPad notebooks. These fitted sleeves help to protect your notebook from dust, shocks, scrapes, and scratches for superior PC protection. The slim, lightweight design also stows easily in a larger bag.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | ThinkPad 14" |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 309 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | ThinkPad 14" |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo 4X40N18009 laptop case 35.6 cm...
Login for pricing
|
New
Targus TSS847AU laptop case 30.5 cm (1...
Login for pricing
|
Targus Orbus 4.0 31.8 cm (12.5")...
Login for pricing
|
Bestseller
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
Recommended
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
Hot Product
STM Blazer 38.1 cm (15") Sleeve c...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X40N18009
|
TSS847AU
|
TBD02204AU
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
STM-114-191P-02
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
TARGUS
|
TARGUS
|
BELKIN
|
STM
|
STM
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
11" to 12"
|
12" to 13"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
| Case type |
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Hardshell case
|
Backpack
|
Briefcase
|
Sleeve case
|





