We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 500w 2-in-1 Intel® N N150 Hybrid (2-in-1) 31 cm (12.2") Touchscreen WUXGA 8 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Academic Grey
SKU
83LJS01M00
Login for pricing
In Stock:
8 available
Intel N N150 (6MB Cache), 8GB LPDDR5-SDRAM, 256GB SSD, 31.0 cm (12.2") WUXGA 1920 x 1200 IPS Touch, Intel Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro Academic 64-bit
- Windows 11 Pro Academic 64-bit
- Intel N N150 (6MB Cache)
- 31.0 cm (12.2") WUXGA 1920 x 1200 IPS Touch
- 8GB (6400MHz) LPDDR5-SDRAM & 256GB SSD
Category: Laptops
27.5000
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Slate grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Display diagonal | 31 cm (12.2") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 6 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Academic |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Continuous video playback time | 13 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810H military test passed |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.33 kg |
| Width | 287 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Audio system | Dolby Audio |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Continuous video playback time | 13 h |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo 500w 2-in-1 Intel® N N150 Hybri...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X13 Gen 5 Intel Core U...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro PC14250 Intel Core Ultra 7 25...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL Pro 16 PC16250 Intel Core Ultra 5...
Login for pricing
|
DELL Pro PC14250 Intel Core 5 120U Lap...
Login for pricing
|
DELL Pro PC14250 Intel Core 7 150U Lap...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83LJS01M00
|
21LU002AAU
|
BTP107_PC14250_AU
|
BTP105_PC16250_AU
|
BTP017_PC14250_AU
|
BTO015_PC14250_AU
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Weight |
1200g to 1500g
|
1000g to 1200g
|
1200g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
| Display diagonal |
12" to 13"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
Intel N
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core 5
|
Intel Core 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro Academic
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|




