We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkCentre M70s Gen 6 Intel Core Ultra 7 265 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro SFF PC Black
SKU
12YK000GAU
Login for pricing
In Stock:
9 available
Intel Core Ultra 7 265, 20C (8P + 12E)/20T, Max Turbo up to 5.3GHz, 30MB Intel Smart Cache, 2x 8GB UDIMM DDR5-5600, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, Intel Graphics, Realtek Wi-Fi 7 RTL8922AE 802.11be 2x2 + BT5.4, Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 7 265, 20C (8P + 12E)/20T, Max Turbo up to 5.3GHz, 30MB Intel Smart Cache
- 2x 8GB UDIMM DDR5-5600
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro
Category: PCs/Workstations
LENOVO ThinkCentre M70S G6 SFF Intel U7-265 16GB DDR5 512GB SSD Windows 11 Pro 3YR OS Intel UHD GPU Keyboard Mouse
PERFORMANCE
Processor Intel® Core Ultra 7 265, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.3GHz, 30MB Intel Smart Cache
AI PC Category AI PC
NPU Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS
Graphics Integrated Intel® Graphics
Chipset Intel® Q870 Chipset
Memory 2x 8GB UDIMM DDR5-5600
Memory Slots Four DDR5 UDIMM slots, dual-channel capable
Max Memory Up to 128GB DDR5
Storage 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Max Storage Support Up to four drives, 1x 3.5' HDD + 1x 2.5' HDD + 2x M.2 SSD • 3.5' HDD up to 2TB • 2.5' HDD bay is only for customer self upgrade • M.2 SSD up to 2TB each
RAID Preset None
Card Reader None
Optical None
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC623-CG codec
Speakers 1Wx1
Power Supply 260W 90%
DESIGN
Keyboard USB Traditional Keyboard, Black, English
Mouse USB Calliope Mouse, Black
Optional Bay None
Expansion Slots One PCIe® 4.0 x16, low-profile, length ≤ 155mm, height ≤ 70mm
Two PCIe® 3.0 x1, low-profile, length ≤ 155mm, height ≤ 70mm
Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD)
Case Color Black
Stand None
Dust Filter None
Pen Pen Not Supported
Form Factor SFF (8.2L)
Dimensions (WxDxH) 92.5 x 299.7 x 339.5 mm (3.6 x 11.8 x 13.4 inches)
Weight 5.1 kg (11.2 lbs, maximum configuration)
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth Realtek® Wi-Fi® 7 RTL8922AE, 802.11be 2x2 + BT5.4
WWAN Non-WWAN
Ethernet Integrated 100/1000M
Front Ports 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2)
1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x HDMI® 2.1 TMDS
2x DisplayPort™ 1.4a (HBR3, DSC)
1x Ethernet (RJ-45)
1x line-out (3.5mm)
Optional Rear Ports (configured) None
SECURITY & PRIVACY
Security Chip Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified
Fingerprint Reader No fingerprint reader
Physical Locks Kensington® Security Slot™, 3 x 7 mm
Padlock Loop
Smart Cable Clip None
Chassis E-Lock None
Chassis Intrusion Switch None
MANAGEABILITY
System Management Non-vPro®
SERVICE
Base Warranty 3-year, Onsite
Included Upgrade None
CERTIFICATIONS
Green Certifications ENERGY STAR® 9.0
TCO Certified 10
ErP Lot 3
GREENGUARD®
RoHS compliant
Mil-Spec Test MIL-STD-810H military test passed (Low Pressure [Altitude], High Temperature, Low Temperature, Temperature Shock, Humidity, Sand and Dust, Vibration, Shock, Solar Radiation, Contamination by Fluids, Salt Fog)
SOFTWARE
Operating System Windows® 11 Pro, English

PERFORMANCE
Processor Intel® Core Ultra 7 265, 20C (8P + 12E) / 20T, Max Turbo up to 5.3GHz, 30MB Intel Smart Cache
AI PC Category AI PC
NPU Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS
Graphics Integrated Intel® Graphics
Chipset Intel® Q870 Chipset
Memory 2x 8GB UDIMM DDR5-5600
Memory Slots Four DDR5 UDIMM slots, dual-channel capable
Max Memory Up to 128GB DDR5
Storage 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Max Storage Support Up to four drives, 1x 3.5' HDD + 1x 2.5' HDD + 2x M.2 SSD • 3.5' HDD up to 2TB • 2.5' HDD bay is only for customer self upgrade • M.2 SSD up to 2TB each
RAID Preset None
Card Reader None
Optical None
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC623-CG codec
Speakers 1Wx1
Power Supply 260W 90%
DESIGN
Keyboard USB Traditional Keyboard, Black, English
Mouse USB Calliope Mouse, Black
Optional Bay None
Expansion Slots One PCIe® 4.0 x16, low-profile, length ≤ 155mm, height ≤ 70mm
Two PCIe® 3.0 x1, low-profile, length ≤ 155mm, height ≤ 70mm
Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD)
Case Color Black
Stand None
Dust Filter None
Pen Pen Not Supported
Form Factor SFF (8.2L)
Dimensions (WxDxH) 92.5 x 299.7 x 339.5 mm (3.6 x 11.8 x 13.4 inches)
Weight 5.1 kg (11.2 lbs, maximum configuration)
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth Realtek® Wi-Fi® 7 RTL8922AE, 802.11be 2x2 + BT5.4
WWAN Non-WWAN
Ethernet Integrated 100/1000M
Front Ports 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2)
1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x HDMI® 2.1 TMDS
2x DisplayPort™ 1.4a (HBR3, DSC)
1x Ethernet (RJ-45)
1x line-out (3.5mm)
Optional Rear Ports (configured) None
SECURITY & PRIVACY
Security Chip Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified
Fingerprint Reader No fingerprint reader
Physical Locks Kensington® Security Slot™, 3 x 7 mm
Padlock Loop
Smart Cable Clip None
Chassis E-Lock None
Chassis Intrusion Switch None
MANAGEABILITY
System Management Non-vPro®
SERVICE
Base Warranty 3-year, Onsite
Included Upgrade None
CERTIFICATIONS
Green Certifications ENERGY STAR® 9.0
TCO Certified 10
ErP Lot 3
GREENGUARD®
RoHS compliant
Mil-Spec Test MIL-STD-810H military test passed (Low Pressure [Altitude], High Temperature, Low Temperature, Temperature Shock, Humidity, Sand and Dust, Vibration, Shock, Solar Radiation, Contamination by Fluids, Salt Fog)
SOFTWARE
Operating System Windows® 11 Pro, English

| Processor | |
|---|---|
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 265 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Number of speakers | 1 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-out | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 260 W |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Volume | 8.2 L |
| Chassis type | SFF |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Number of speakers | 1 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 8.2 L |
| Width | 92.5 mm |
| Depth | 299.7 mm |
| Height | 339.5 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo ThinkCentre M70s Gen 6 Intel Co...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro QCM1250 Intel® Core™ i7 i7-14...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 6 Intel Co...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Inte...
Login for pricing
|
DELL QCS1250 Intel® Core™ i7 i7-14700T...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Intel® C...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
12YK000GAU
|
CTOC715_QCM1250_AU
|
13A4000BAU
|
30K5S00500
|
CTOC715_QCS1250_AU
|
12TD002EAU
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
DELL
|
LENOVO
|
LENOVO
|
DELL
|
LENOVO
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
| Product type |
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|





