We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 Intel® Core™ i5 i5-13420H 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
SKU
13B9005DAU
Login for pricing
In Stock:
610 available
Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E)/12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache, 2x 8GB SODIMM DDR5-5600, 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, Intel UHD Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, Windows 11 Pro
- Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E)/12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache
- 2x 8GB SODIMM DDR5-5600
- 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel UHD Graphics
- Windows 11 Pro
Category: PCs/Workstations
LENOVO ThinkCentre Neo 50Q G5 Tiny Intel i5-13420H 16GB DDR5 256GB SSD Windows 11 Pro 1YR OS Intel UHD GPU Keyboard Mouse
PERFORMANCE
Processor Intel® Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache
Graphics Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset Intel® SoC Platform
Memory 2x 8GB SODIMM DDR5-5600
Memory Slots Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable
Max Memory Up to 64GB DDR5-5600
Storage 256GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Max Storage Support Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 SSD up to 1TB each
RAID Preset None
Card Reader No card reader
Optical None
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC256 codec
Speakers 2Wx1
Camera No camera
Microphone No microphone
Power Supply 90W 89% Adapter
DESIGN
Keyboard USB, Calliope, Black, English (US)
Mouse USB Calliope Mouse, Black
Optional Bay None
Expansion Slots Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD)
Case Color Black
Stand None
Adapter Cage None
Toolless Chassis Screw None
Mounting None
IO Box No IO box
Pen Pen Not Supported
Form Factor Tiny (1L)
Dimensions (WxDxH) Tiny only (without rubber feet) | 179 x 182.9 x 34.5 mm (7.05 x 7.2 x 1.36 inches)
Tiny only (with rubber feet) | 179 x 182.9 x 36.5 mm (7.05 x 7.2 x 1.44 inches)
Weight Around 1.13 kg (2.49 lbs)
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3
WWAN Non-WWAN
Ethernet Integrated 100/1000M
Front Ports 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with data transfer and 5V@3A charging
1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Always On and 5V@2.1A charging
1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports 2x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), one supports Smart Power On
2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2)
1x HDMI® 2.1 TMDS
1x DisplayPort™ 1.4b
1x Ethernet (GbE RJ-45)
1x Power connector
Optional Rear Ports (configured) DP 1.4
Monitor Cable None
SECURITY & PRIVACY
Security Chip Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified
Fingerprint Reader No fingerprint reader
Physical Locks Kensington® Security Slot™, 3 x 7 mm
Chassis Intrusion Switch Chassis Intrusion Switch
MANAGEABILITY
System Management Non-vPro®
SERVICE
Base Warranty 1-year, Onsite
PERFORMANCE
Processor Intel® Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache
Graphics Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset Intel® SoC Platform
Memory 2x 8GB SODIMM DDR5-5600
Memory Slots Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable
Max Memory Up to 64GB DDR5-5600
Storage 256GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Max Storage Support Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 SSD up to 1TB each
RAID Preset None
Card Reader No card reader
Optical None
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC256 codec
Speakers 2Wx1
Camera No camera
Microphone No microphone
Power Supply 90W 89% Adapter
DESIGN
Keyboard USB, Calliope, Black, English (US)
Mouse USB Calliope Mouse, Black
Optional Bay None
Expansion Slots Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD)
Case Color Black
Stand None
Adapter Cage None
Toolless Chassis Screw None
Mounting None
IO Box No IO box
Pen Pen Not Supported
Form Factor Tiny (1L)
Dimensions (WxDxH) Tiny only (without rubber feet) | 179 x 182.9 x 34.5 mm (7.05 x 7.2 x 1.36 inches)
Tiny only (with rubber feet) | 179 x 182.9 x 36.5 mm (7.05 x 7.2 x 1.44 inches)
Weight Around 1.13 kg (2.49 lbs)
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3
WWAN Non-WWAN
Ethernet Integrated 100/1000M
Front Ports 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with data transfer and 5V@3A charging
1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Always On and 5V@2.1A charging
1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports 2x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), one supports Smart Power On
2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2)
1x HDMI® 2.1 TMDS
1x DisplayPort™ 1.4b
1x Ethernet (GbE RJ-45)
1x Power connector
Optional Rear Ports (configured) DP 1.4
Monitor Cable None
SECURITY & PRIVACY
Security Chip Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified
Fingerprint Reader No fingerprint reader
Physical Locks Kensington® Security Slot™, 3 x 7 mm
Chassis Intrusion Switch Chassis Intrusion Switch
MANAGEABILITY
System Management Non-vPro®
SERVICE
Base Warranty 1-year, Onsite
| Processor | |
|---|---|
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-13420H |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC256 |
| Number of speakers | 1 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 90 W |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Volume | 1 L |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC256 |
| Number of speakers | 1 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 1 L |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 34.5 mm |
| Weight | 1.13 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 Intel...
Login for pricing
|
DELL Pro QCS1250 Intel® Core™ i5 i5-14...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro QCS1250 Intel® Core™ i5 i5-14...
Login for pricing
|
DELL Pro QCM1250 Intel® Core™ i5 i5-14...
Login for pricing
|
DELL Pro QCS1255 AMD Ryzen™ 7 PRO 8700...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre M90s Gen 4 Intel® C...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
13B9005DAU
|
BTP008_QCS1250_AU
|
BTP009_QCS1250_AU
|
BTP006_QCM1250_AU
|
BTO512_QCS1255_AU
|
12HRS10J00
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
LENOVO
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 7 PRO
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
PC
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|




