We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Aura Edition Intel Core Ultra 7 255U Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Grey
SKU
21Q0001YAU
Login for pricing
In Stock:
2 available
Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB Intel Smart Cache, 32GB LPDDR5X-8400, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-reflection / Anti-smudge 100% sRGB 60Hz Low Power Touch, Intel Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB Intel Smart Cache
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-reflection / Anti-smudge 100% sRGB 60Hz Low Power Touch
- 32GB LPDDR5X-8400
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro
Category: Laptops
The way we compute. The way we do business. The way we live our lives. Every time business has gone somewhere new, discovered something different, or done something revolutionary, chances are, ThinkPad was there. We stem from a long tradition of firsts.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Aluminium |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 255U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite |
| Battery | |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.22 kg |
| Width | 312.8 mm |
| Depth | 217.7 mm |
| Height (front) | 1.62 cm |
| Height (rear) | 1.83 cm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Aura...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL Latitude 7455 Qualcomm Snapdragon...
Login for pricing
|
DELL Latitude 5455 Qualcomm Snapdragon...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 Intel...
Login for pricing
|
Recommended
Microsoft Surface Laptop 13" Copi...
Login for pricing
|
DELL Pro Max 16 MC16250 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21Q0001YAU
|
N001L7455AU
|
N001L545514AU
|
21KE007BAU
|
EP2-31760
|
CTO715R5_MC16250_AU
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
LENOVO
|
Microsoft
|
DELL
|
| Weight |
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
2000g to 2500g
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Platinum
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Snapdragon
|
Snapdragon
|
Intel Core Ultra 5
|
Snapdragon
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Mobile workstation
|
| Mobile network connection |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|





