We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 258V Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Black
SKU
21NS00QKAU
Login for pricing
In Stock:
138 available
Intel Core Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE)/8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel Smart Cache, 32GB LPDDR5X-8533, MoP Memory, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits 100% sRGB 60Hz Low Power, Intel Arc Graphics 140V, Intel Wi-Fi 7 BE201 802.11be 2x2 + BT5.4 vPro, Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE)/8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel Smart Cache
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits 100% sRGB 60Hz Low Power
- 32GB LPDDR5X-8533, MoP Memory
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Arc Graphics 140V
- Windows 11 Pro
Category: Laptops
Lenovo 21NS00QKAU, ThinkPad X1 CARBON G13 AURA, 14" WUXGA Screen (IR-Webcam), Intel Core Ultra 7-258V, 32GB DDR5 RAM, 512GB NVMe SSD, Wi-Fi 7+Bluetooth, Windows 11 Pro (Copilot+PC), 3 Year Premier Warranty
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black, Paint |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 258V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC713 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite + Lenovo AI Now |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 986 g |
| Width | 312.8 mm |
| Depth | 214.8 mm |
| Height (front) | 8.38 mm |
| Height (rear) | 1.48 cm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL Latitude 7455 Qualcomm Snapdragon...
Login for pricing
|
DELL Latitude 5455 Qualcomm Snapdragon...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 Intel...
Login for pricing
|
Recommended
Microsoft Surface Laptop 13" Copi...
Login for pricing
|
DELL Pro Max 16 MC16250 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
21NS00QKAU
|
N001L7455AU
|
N001L545514AU
|
21KE007BAU
|
EP2-31760
|
CTO715R5_MC16250_AU
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
DELL
|
DELL
|
LENOVO
|
Microsoft
|
DELL
|
| Weight |
up to 1000g
|
1200g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
2000g to 2500g
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1280 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Platinum
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Snapdragon
|
Snapdragon
|
Intel Core Ultra 5
|
Snapdragon
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Mobile workstation
|
| Mobile network connection |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|





