We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech 910-006262 mouse Office Right-hand Bluetooth Optical 4000 DPI
SKU
910-006262
Category: Mice
| SKU | 910-006262 |
|---|---|
| EAN | 0097855167835 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Logitech Signature M650 Wireless Mouse (Graphite) Upgrade your setup for all-day comfort and productivity.
Dimensions
Signature M650
Height: 108.2 mm
Width: 61 mm
Depth: 38.8 mm
Weight: 101.4 g
Signature M650 L
Height: 118.7 mm
Width: 66.2 mm
Depth: 42 mm
Weight: 115.4 g
Technical Specifications
Sensor Technology
Sensor Technology: Logitech Advanced Optical Tracking
Nominal value: 400 dpi
Max value: Up to 4000
Buttons
Number of Buttons: 5 (Left/Right-click, Back/Forward, Scroll-wheel with middle click)
Customization app
Supported by Logi Options+ on Windows and macOS 1Available on Windows and macOS at logitech.com/optionsplus
Battery
Battery type: 1 x AA battery (included)
Battery life with Logi Bolt USB Receiver: up to 24-months 2It may vary based on use and computing conditions.
Battery life with Bluetooth®: up to 20- months 3It may vary based on use and computing conditions.
Connection Type
Connection Type: Logi Bolt USB Receiver
Bluetooth Low Energy Technology
Wireless range: 10 m wireless range 4Wireless range may vary depending on operating environment and computer set up
Sustainability
Graphite and Black plastics: Minimum 64% post-consumer recycled material 5Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
Red and Blue plastics: 57% post-consumer recycled material 6Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
Off-white and Rose plastics: Minimum 26% post-consumer recycled material 7Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
Certified carbon neutral
Warranty Information
1-Year Limited Hardware Warranty
Dimensions
Signature M650
Height: 108.2 mm
Width: 61 mm
Depth: 38.8 mm
Weight: 101.4 g
Signature M650 L
Height: 118.7 mm
Width: 66.2 mm
Depth: 42 mm
Weight: 115.4 g
Technical Specifications
Sensor Technology
Sensor Technology: Logitech Advanced Optical Tracking
Nominal value: 400 dpi
Max value: Up to 4000
Buttons
Number of Buttons: 5 (Left/Right-click, Back/Forward, Scroll-wheel with middle click)
Customization app
Supported by Logi Options+ on Windows and macOS 1Available on Windows and macOS at logitech.com/optionsplus
Battery
Battery type: 1 x AA battery (included)
Battery life with Logi Bolt USB Receiver: up to 24-months 2It may vary based on use and computing conditions.
Battery life with Bluetooth®: up to 20- months 3It may vary based on use and computing conditions.
Connection Type
Connection Type: Logi Bolt USB Receiver
Bluetooth Low Energy Technology
Wireless range: 10 m wireless range 4Wireless range may vary depending on operating environment and computer set up
Sustainability
Graphite and Black plastics: Minimum 64% post-consumer recycled material 5Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
Red and Blue plastics: 57% post-consumer recycled material 6Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
Off-white and Rose plastics: Minimum 26% post-consumer recycled material 7Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
Certified carbon neutral
Warranty Information
1-Year Limited Hardware Warranty
| Mouse | |
|---|---|
| Device interface | Bluetooth |
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Office |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Button functions | Forward |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Device interface | Bluetooth |
| Buttons quantity | 5 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Office |
| Wireless range | 10 m |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Button functions | Forward |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Form factor | Right-hand |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Rubber grips | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rubber grips | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Service life of battery | 20 month(s) |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 61.8 mm |
| Depth | 107.2 mm |
| Height | 37.8 mm |
| Weight | 101.2 g |
| Packaging data | |
| Package width | 40 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 118.5 mm |
| Package weight | 142.4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Technical details | |
| Packaging content | Wireless Mouse USB Receiver 1 AA Battery User documentation |
| Sustainability | |
| Post-consumer recycled plastic | 64% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | Wireless Mouse USB Receiver 1 AA Battery User documentation |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Weight | 101.2 g |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Logi Bolt USB Receiver (use Logi Bolt logo) Required: Available USB port Windows 10, 11 or later macOS 10.10 or later Linux Chrome OS Bluetooth Low Energy Wireless Technology (use BLuetooth logo) Required: Bluetooth Low Energy wireless technology macOS 10.15 or later iPadOS 13.4 or later Android 8.0 or later Internet access for optional software download Device will be supported without adding additional drivers in Chrome OS and most popular Linux distributions. |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech 910-006262 mouse Office Right...
Login for pricing
|
Recommended
DELL MS700 mouse Travel Ambidextrous B...
Login for pricing
|
DELL MS700 mouse Travel Ambidextrous B...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo 4Y50X88822 mouse Gaming Ambidex...
Login for pricing
|
Popular
Lenovo Go mouse Office Right-hand RF W...
Login for pricing
|
New
HP 515 Ultra-Fast Rechargeable Wireles...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006262
|
570-BBBL
|
570-BBFJ
|
4Y50X88822
|
4Y51C33792
|
9C2F7AA
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
DELL
|
DELL
|
LENOVO
|
LENOVO
|
HP
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Buttons quantity |
5
|
3
|
3
|
3
|
6
|
5
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
Office
|
Travel
|
Travel
|
Gaming
|
Office
|
Office
|
| Device interface |
Bluetooth
|
Bluetooth
|
Bluetooth
|
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Touch
|
Touch
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|





