We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech 920-008028 keyboard Universal RF Wireless + Bluetooth English White
SKU
920-008028
Category: Keyboards
| SKU | 920-008028 |
|---|---|
| EAN | 0097855121806 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Purpose | Universal |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | English |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Design | |
| Product colour | White |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Bluetooth, Power |
| Battery LED indicator | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Bluetooth, Power |
| Battery LED indicator | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Unifying receiver | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Power | |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Minimum system requirements | Computers, phones, and tablets that support external keyboards. PC: Windows 10 or later Mac: Mac OS 10.14 or later Chrome OS iPadOS 13.4 or later iPhone: iOS 11 or later Android tablet or smartphone: Android 7 or later. USB connection: Available USB port required. Bluetooth connection: Bluetooth Smart ready device with keyboard support required (HID profile). |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 875 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 380 x 158 x 22 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Unifying receiver | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Package width | 169 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 1.08 kg |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Unifying receiver | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Other features | |
| Minimum system requirements | Computers, phones, and tablets that support external keyboards. PC: Windows 10 or later Mac: Mac OS 10.14 or later Chrome OS iPadOS 13.4 or later iPhone: iOS 11 or later Android tablet or smartphone: Android 7 or later. USB connection: Available USB port required. Bluetooth connection: Bluetooth Smart ready device with keyboard support required (HID profile). |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Logitech 920-008028 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Recommended
Seal Shield Silver Seal keyboard Unive...
Login for pricing
|
Seal Shield Silver Seal keyboard Unive...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Premier Multi-Device Wireless Key...
Login for pricing
|
Popular
Seal Shield Silver Seal keyboard Unive...
Login for pricing
|
Seal Shield Seal Silk Pro keyboard Ind...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-008028
|
SSWKSV207G
|
SSKSV207L
|
580-AJMZ
|
SSWKSV207
|
SRK104
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
DELL
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Office
|
Universal
|
Industrial
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|




