We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech 920-010506 keyboard Universal RF Wireless + Bluetooth English Grey
SKU
920-010506
- 10 DAYS ON FULL CHARGE
- UP TO 5 MONTHS WITH BACKLIGHTING TURNED OFF
- BLUETOOTH LOW ENERGY BLUETOOTH LOW ENERGY
- COMPATIBLE WITH LOGI BOLT USB RECEIVERS (NOT INCLUDED)
- WILL NOT PAIR WITH OTHER LOGITECH USB RECEIVERS
Category: Keyboards
| SKU | 920-010506 |
|---|---|
| EAN | 0097855169662 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| On/off switch | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard language | English |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Product colour | Grey |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1130 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| On/off switch | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need Requires Bluetooth low energy technology Windows 10 or later macOS 10.15 or later Linux(2) Chrome OS(2) iOS 13.4 or later(2) iPadOS 14 or later(2) AndroidTM 5.0 or later (2) (2) Device basic functions will be supported without software for operating systems other than Windows and macOS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 12% |
| Technical details | |
| Multimedia keys | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Packaging data | |
| Receiver included | No |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 141 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 718 g |
| Packaging content | |
| Receiver included | No |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Post-consumer recycled plastic | 12% |
| Minimum system requirements | What you need Requires Bluetooth low energy technology Windows 10 or later macOS 10.15 or later Linux(2) Chrome OS(2) iOS 13.4 or later(2) iPadOS 14 or later(2) AndroidTM 5.0 or later (2) (2) Device basic functions will be supported without software for operating systems other than Windows and macOS |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 12% |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech 920-010506 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Recommended
Seal Shield Silver Seal keyboard Unive...
Login for pricing
|
Seal Shield Silver Seal keyboard Unive...
Login for pricing
|
Popular
Seal Shield Silver Seal keyboard Unive...
Login for pricing
|
Seal Shield Seal Silk Pro keyboard Ind...
Login for pricing
|
Seal Shield Seal Silk Pro keyboard Ind...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-010506
|
SSWKSV207G
|
SSKSV207L
|
SSWKSV207
|
SRK104
|
SK104
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Industrial
|
Industrial
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|




