We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech 960-001429 webcam 4 MP 1920 x 1080 pixels USB White
SKU
960-001429
Category: Webcams
| SKU | 960-001429 |
|---|---|
| EAN | 0097855178879 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
Logitech Brio 500 Webcam - Off White
| Performance | |
|---|---|
| Camera HD type | Full HD |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@60fps, 1920x1080@30fps |
| Supported video modes | 1080p, 720p |
| Maximum image resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Auto focus | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 4x |
| Noise reduction | Yes |
| Diagonal field of view | 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Field of view modes quantity | 3 |
| Adjustable field of view | Yes |
| Streaming capability | Yes |
| Design | |
| Housing material | Recycled plastic |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Interface | USB |
| Product colour | White |
| USB powered | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Cable length | 1.5 m |
| Certification | Microsoft Teams, Google Meet, Zoom |
| Lens material | Glass |
| Microphone pick-up range | 1.22 m |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 59% |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110 mm |
| Depth | 31.5 mm |
| Height | 31.5 mm |
| Weight (with stand) | 121 g |
| Clamp dimensions (W x D x H) | 45.8 x 65.1 x 25 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 56.5 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 84.5 mm |
| Package weight | 197 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB Type C |
| Packaging content | Brio 500 with attached USB-C cable Mount clip with removable mount adapter User documentation |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | Required: Available USB-C port Works with Windows, macOS, or Chrome OS and virtually any popular videocalling platform. Logi Tune not available for Chrome OS. RightSight currently available only for Windows Certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook. (2GB RAM or more needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p) |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone pick-up range | 1.22 m |
| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Other features | |
| Minimum system requirements | Required: Available USB-C port Works with Windows, macOS, or Chrome OS and virtually any popular videocalling platform. Logi Tune not available for Chrome OS. RightSight currently available only for Windows Certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook. (2GB RAM or more needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p) |
| Weight (with stand) | 121 g |
You may also be interested in
| Product |
Logitech 960-001429 webcam 4 MP 1920 x...
Login for pricing
|
New
DELL PRO WB5023 webcam 2560 x 1440 pix...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 960-001461 webcam 4 MP 1920 x...
Login for pricing
|
Popular
EPOS EXPAND Vision 1, Video Conferenci...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech BRIO 4K - GRAPHITE webcam USB...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech C922 Pro Stream Webcam
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001429
|
722-BBBS
|
960-001461
|
1001120
|
960-001723
|
960-001090
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
DELL
|
LOGITECH
|
EPOS
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Megapixel (approx.) |
3MP to 5MP
|
N/A
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
3840 x 2160 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
N/A
|
Full HD
|





