We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech C922 Pro Stream Webcam
SKU
960-001090
- Premium video quality every time you broadcast._x000D_
- Streaming broadcasts with no lag or distortion._x000D_
- Enjoy razor-sharp high def in every environment._x000D_
- Capture natural sound on calls and recorded videos._x000D_
- Full adjustable tabletop tripod with swivel mount. Extends to 18.5 cm._x000D_
Category: Webcams
| SKU | 960-001090 |
|---|---|
| EAN | 0097855124302 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
Designed for serious streamers, the Logitech® C922 Pro Stream Webcam lets you stream vibrant, true-to-life HD 1080p video at 30fps. At the hyperfast frame rate of 60 fps in HD 720p, you'll be live-broadcasting with no lag or distortion. HD autofocus and light correction adjust to accommodate dim lighting, flickering room lights or multiple computer screens and provide consistently high definition. Dual mics on either side of the lens capture natural sound. The tabletop tripod comes extends to 18.5 cm so that you can adjust C922 to the most flattering angle. The webcam includes a free 3-month premium XSplit license._x000D_
| Performance | |
|---|---|
| Camera HD type | Full HD |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Video formats supported | H.264 |
| Photo feature | Yes |
| Design | |
| Built-in microphone | Yes |
| Interface | USB |
| Product colour | Black |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Cable length | 1.8 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 95 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 162 g |
| Packaging data | |
| Package width | 52.2 mm |
| Package depth | 115.5 mm |
| Package height | 86 mm |
| Package weight | 271.6 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Desktop stand | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | 1 webcam with 1.5 m attached USB - A cable Tripod User documentation 3 month premium xsplit license |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | Compatible with: Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7 Works in USB Video Device Class (UVC) mode with supported applications: macOS 10.10 or later XBox One Chrome OS Android v 5.0 or above Visit your preferred video streaming solution provider’s website for exact information on system and performance requirements. |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 143 mm |
| Master (outer) case length | 170 mm |
| Master (outer) case height | 152 mm |
| Master (outer) case gross weight | 820.2 g |
| Other features | |
| Minimum system requirements | Compatible with: Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7 Works in USB Video Device Class (UVC) mode with supported applications: macOS 10.10 or later XBox One Chrome OS Android v 5.0 or above Visit your preferred video streaming solution provider’s website for exact information on system and performance requirements. |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Logitech C922 Pro Stream Webcam
Login for pricing
|
New
DELL PRO WB5023 webcam 2560 x 1440 pix...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 960-001461 webcam 4 MP 1920 x...
Login for pricing
|
Popular
EPOS EXPAND Vision 1, Video Conferenci...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech BRIO 4K - GRAPHITE webcam USB...
Login for pricing
|
Logitech 960-001429 webcam 4 MP 1920 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001090
|
722-BBBS
|
960-001461
|
1001120
|
960-001723
|
960-001429
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
DELL
|
LOGITECH
|
EPOS
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Megapixel (approx.) |
N/A
|
N/A
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
N/A
|
3MP to 5MP
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
3840 x 2160 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
N/A
|
Full HD
|





