We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech G 910-006148 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 25600 DPI
SKU
910-006148
Category: Mice
| SKU | 910-006148 |
|---|---|
| EAN | 0097855166937 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
ICON. REINVENTED.
G502 X is the latest addition to legendary G502 lineage. Redesigned and reinvented with the most innovative gaming technologies, including our first-ever hybrid optical-mechanical LIGHTFORCE switches. Now, incredible speed and reliability, as well as precise actuation, are one.
LIGHTFORCE SWITCHES
HYBRID OPTICAL X MECHANICAL
HERO 25K SENSOR
SUB-MICRON PRECISION
LIGHTWEIGHT
89 Grams
LIGHTFORCE SWITCHES
Breakthrough hybrid optical-mechanical switches achieve higher levels of speed and reliability through optical actuation. While mechanical actuation maintains the crisp, tactile feedback that players demand.
HERO 25K SENSOR
Our most advanced gaming sensor achieves sub-micron accuracy with zero smoothing, filtering and acceleration. With superior tracking and smart energy consumption, HERO 25K delivers unrivaled performance, power efficiency and precision.
ADJUSTABLE DPI-SHIFT BUTTON
We redesigned the DPI-Shift button so you can choose the right configuration for your grip and style. Remove and reverse to bring it closer to your thumb, or replace it with the included blank cover.
Weight Reduced
Iconic G502 design meets an impressive weight reduction down to 89 grams thanks to thin-wall exoskeleton for minimum material and maximum rigidity, lightened scroll wheel, and more.
DUAL-MODE SCROLL WHEEL
Spin the lightened wheel freely in hyperfast mode. Switch with a click to ratcheted mode for precise scrolling. Tilt left and right for two additional, fully programmable controls.
Make Your Choice
G502 X mice are the first in G502 family to come in two colorways : black and white. Choose yours.
G502 X is the latest addition to legendary G502 lineage. Redesigned and reinvented with the most innovative gaming technologies, including our first-ever hybrid optical-mechanical LIGHTFORCE switches. Now, incredible speed and reliability, as well as precise actuation, are one.
LIGHTFORCE SWITCHES
HYBRID OPTICAL X MECHANICAL
HERO 25K SENSOR
SUB-MICRON PRECISION
LIGHTWEIGHT
89 Grams
LIGHTFORCE SWITCHES
Breakthrough hybrid optical-mechanical switches achieve higher levels of speed and reliability through optical actuation. While mechanical actuation maintains the crisp, tactile feedback that players demand.
HERO 25K SENSOR
Our most advanced gaming sensor achieves sub-micron accuracy with zero smoothing, filtering and acceleration. With superior tracking and smart energy consumption, HERO 25K delivers unrivaled performance, power efficiency and precision.
ADJUSTABLE DPI-SHIFT BUTTON
We redesigned the DPI-Shift button so you can choose the right configuration for your grip and style. Remove and reverse to bring it closer to your thumb, or replace it with the included blank cover.
Weight Reduced
Iconic G502 design meets an impressive weight reduction down to 89 grams thanks to thin-wall exoskeleton for minimum material and maximum rigidity, lightened scroll wheel, and more.
DUAL-MODE SCROLL WHEEL
Spin the lightened wheel freely in hyperfast mode. Switch with a click to ratcheted mode for precise scrolling. Tilt left and right for two additional, fully programmable controls.
Make Your Choice
G502 X mice are the first in G502 family to come in two colorways : black and white. Choose yours.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 13 |
| Device interface | USB Type-A |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons quantity | 13 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Built-in memory | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 13 |
| Device interface | USB Type-A |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons quantity | 13 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Design | |
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Product colour | White |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Built-in memory | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 41.1 mm |
| Depth | 79.2 mm |
| Height | 131.4 mm |
| Weight | 89 g |
| Packaging data | |
| Package width | 49 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Technical details | |
| Packaging content | G502 X Gaming Mouse DPI-Shift button cover User documentation |
| Sensor | HERO 25K |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Packaging content | G502 X Gaming Mouse DPI-Shift button cover User documentation |
| Weight | 89 g |
| Minimum system requirements | USB port Windows 10 or later macOS 10.14 or later Internet access for optional software download |
| Sensor | HERO 25K |
| Number of profiles | 5 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech G 910-006148 mouse Gaming Rig...
Login for pricing
|
Bestseller
Microsoft Arc mouse Office Ambidextrou...
Login for pricing
|
Hot Product
Microsoft Arc Touch Bluetooth mouse Am...
Login for pricing
|
Popular
Seal Shield STWM042WE mouse Medical Am...
Login for pricing
|
ASUS ROG Keris Wireless AimPoint mouse...
Login for pricing
|
New
HyperX Pulsefire Haste 2 - Wireless Ga...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006148
|
FHD-00020
|
FHD-00005
|
STWM042WE
|
ROG KERIS WIRELESS AIMPOINT
|
6N0A9AA
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Seal Shield
|
ASUS
|
HP
|
| Buttons quantity |
13
|
2
|
3
|
2
|
5
|
6
|
| Movement detection technology |
Optical
|
BlueTrack
|
Blue Trace
|
IR LED
|
Optical
|
N/A
|
| Purpose |
Gaming
|
Office
|
Office
|
Medical
|
Gaming
|
Gaming
|
| Device interface |
USB Type-A
|
Bluetooth
|
Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth + USB Type-C
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Touch
|
Touch
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|





