We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech MX Keys S Combo
SKU
920-011605
Login for pricing
In Stock:
5 available
MX Keys S Combo Performance Combo: MX Master 3S, MX Keys S & MX Palm Rest The Master Series by
Category: Keyboards
| SKU | 920-011605 |
|---|---|
| EAN | 0097855187932 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Logitech MX KEYS S COMBO Performance Combo: MX Master 3S, MX Keys S & MX Palm Rest 920-011605
A COMBO FOR SPEED AND PRECISION
Power up your performance with MX Keys S and MX Master 3S. Comfort, stability, and precision combined in a pairing that helps you master your flow all day long.
Key Type
Membrane - scissor keys. Perfect Stroke Keys
Illuminated Keys Yes
Key Customisation Fn-row
Multi device up to 3 devices
Easy Switch between 3 devices
Compatibility Windows, macOS, iPadOS, ChromeOS, Linux
Power USB-C to A - 10 days per charge, 5 months w/o backlighting
DPI Track Anywhere Sensor 8000 DPI
Connectivity Bluetooth & Logi Bolt USB receiver (included)
Logi Options + Yes
Color Options Graphite
Adobe Creative Cloud Complimentary 1-month Adobe Creative Cloud17only for eligible countries membership
Sustainability Post-Consumer Recycled (PCR) Plastic: FSC certified and no plastic packaging
A COMBO FOR SPEED AND PRECISION
Power up your performance with MX Keys S and MX Master 3S. Comfort, stability, and precision combined in a pairing that helps you master your flow all day long.
Key Type
Membrane - scissor keys. Perfect Stroke Keys
Illuminated Keys Yes
Key Customisation Fn-row
Multi device up to 3 devices
Easy Switch between 3 devices
Compatibility Windows, macOS, iPadOS, ChromeOS, Linux
Power USB-C to A - 10 days per charge, 5 months w/o backlighting
DPI Track Anywhere Sensor 8000 DPI
Connectivity Bluetooth & Logi Bolt USB receiver (included)
Logi Options + Yes
Color Options Graphite
Adobe Creative Cloud Complimentary 1-month Adobe Creative Cloud17only for eligible countries membership
Sustainability Post-Consumer Recycled (PCR) Plastic: FSC certified and no plastic packaging
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | Bluetooth |
| On/off switch | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | English |
| Wrist rest | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Product colour | Graphite |
| Material | Aluminium |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Rechargeable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse | |
| Form factor | Right-hand |
| Mouse included | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Movement detection technology | Laser |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Button functions | Forward |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Tilting scroll | Yes |
| Hyper-fast scrolling | Yes |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need: Bluetooth Low Energy Requires Bluetooth Low Energy technology Windows 10, 11 or later macOS 10.15 or later Linux (6) ChromeOS (6) iPadOS 14 or later (6) AndroidTM 8.0 or later (6) Logi Bolt USB Receiver Requires available USB Port Not compatible with other Logitech USB receivers. (6) Device basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Software | |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Technical details | |
| Packaging content | Keyboard Mouse Palmrest Logi Bolt USB receiver USB-A to USB-C charging cable User documentation |
| Form factor | Right-hand |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Mouse weight | 141 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 84.3 x 124.9 x 51 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Package width | 78 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 144 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Packaging content | |
| Packaging content | Keyboard Mouse Palmrest Logi Bolt USB receiver USB-A to USB-C charging cable User documentation |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Number of products included | 3 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Minimum system requirements | What you need: Bluetooth Low Energy Requires Bluetooth Low Energy technology Windows 10, 11 or later macOS 10.15 or later Linux (6) ChromeOS (6) iPadOS 14 or later (6) AndroidTM 8.0 or later (6) Logi Bolt USB Receiver Requires available USB Port Not compatible with other Logitech USB receivers. (6) Device basic functions will be supported without software for other systems than Windows and macOS |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech MX Keys S Combo
Login for pricing
|
New
HyperX Alloy Rise - Gaming Keyboards
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro Premium Collaboration Keyboar...
Login for pricing
|
Popular
HP POS USB Keyboard with Magnetic Stri...
Login for pricing
|
ASUS ROG AZOTH keyboard Gaming USB + R...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS ROG Azoth X keyboard Gaming USB +...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-011605
|
7G7A3AA
|
580-BBHS
|
FK218AA
|
ROG AZOTH/ PBT/ BLK
|
ROG AZOTH X STORM SWITCH
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
HP
|
DELL
|
HP
|
ASUS
|
ASUS
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Mouse included |
Y
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Recommended usage |
Office
|
Gaming
|
Office
|
N/A
|
Gaming
|
Gaming
|
| Device interface |
Bluetooth
|
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
N/A
|
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
Mechanical key switch
|
scissor key switch
|
N/A
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|





