We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech Pebble Keys 2 K380s
SKU
920-011753
Login for pricing
In Stock:
8 available
GLOBAL: Pebble Keys 2 K380s multi-device Bluetooth keyboard | CHINA ONLY: Pebble Keys 2 K390 multi-device wireless keyboard
- Slim, lightweight, minimalist design made with recycled plastic
- Multi-device pairing (up to 3 devices)
- Customizable Fn shortcut keys with Logi Options+
- Comfy and quiet laptop-like typing with scooped, low-profile keys
Category: Keyboards
| SKU | 920-011753 |
|---|---|
| EAN | 0097855186010 |
| Manufacturer | LOGITECH |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Logitech PEBBLE KEYS 2 K380S Slim, minimalist Bluetooth® Keyboard with customizable keys (Graphite) 920-011753
Spec
Dimensions
Pebble Keys 2 K380s
Height: 124 mm
Width: 279 mm
Depth: 16 mm
Weight (with batteries): 415 g
Technical Specifications
Special features
Slim, lightweight, minimalist design made with recycled plastic 1Pebble Keys 2 K380s plastic content: minimum 49% recycled plastic, excluding plastic in printed wiring assembly (PWA) and packaging
Multi-device pairing (up to 3 devices)
Customizable Fn shortcut keys with Logi Options+ 2Available on Windows and macOS
Comfy and quiet laptop-like typing with scooped, low-profile keys
Keyboard special keys
Show desktop, search, back, voice dictation, emoji menu, screen capture
Customizable keys with Logi Options+ App
F4-F12 and volume up shortcut keys 3Available on Windows and macOS at logi.com/optionsplus
Customization app
Supported by Logi Options+ App on Windows and macOS 4Available on Windows and macOS
Connectivity
Connection Type: Bluetooth Low Energy Technology
Connection type support: Compatible with Logi Bolt USB receiver (not included)
Wireless range: 10 m 5Wireless range may vary due to environmental and computing conditions.
Battery
2 x AAA (Alkaline Battery); On/off power button
Battery life: 36 months 6Battery life may vary based on user and computing conditions.
Connect / Power: On/Off Switch
Indicator Lights
Battery LED and 3 Easy-Switch Bluetooth channels
Sustainability
Tonal Graphite plastics: 64% post-consumer recycled material 7Excluding plastic in printed wiring assembly (PWA) and packaging.
Tonal white and Tonal Rose plastics: 49% post-consumer recycled material 8Excluding plastic in printed wiring assembly (PWA) and packaging.
Paper Packaging: FSC™-certified
Certified carbon neutral
Warranty Information
1-Year Limited Hardware Warranty
Spec
Dimensions
Pebble Keys 2 K380s
Height: 124 mm
Width: 279 mm
Depth: 16 mm
Weight (with batteries): 415 g
Technical Specifications
Special features
Slim, lightweight, minimalist design made with recycled plastic 1Pebble Keys 2 K380s plastic content: minimum 49% recycled plastic, excluding plastic in printed wiring assembly (PWA) and packaging
Multi-device pairing (up to 3 devices)
Customizable Fn shortcut keys with Logi Options+ 2Available on Windows and macOS
Comfy and quiet laptop-like typing with scooped, low-profile keys
Keyboard special keys
Show desktop, search, back, voice dictation, emoji menu, screen capture
Customizable keys with Logi Options+ App
F4-F12 and volume up shortcut keys 3Available on Windows and macOS at logi.com/optionsplus
Customization app
Supported by Logi Options+ App on Windows and macOS 4Available on Windows and macOS
Connectivity
Connection Type: Bluetooth Low Energy Technology
Connection type support: Compatible with Logi Bolt USB receiver (not included)
Wireless range: 10 m 5Wireless range may vary due to environmental and computing conditions.
Battery
2 x AAA (Alkaline Battery); On/off power button
Battery life: 36 months 6Battery life may vary based on user and computing conditions.
Connect / Power: On/Off Switch
Indicator Lights
Battery LED and 3 Easy-Switch Bluetooth channels
Sustainability
Tonal Graphite plastics: 64% post-consumer recycled material 7Excluding plastic in printed wiring assembly (PWA) and packaging.
Tonal white and Tonal Rose plastics: 49% post-consumer recycled material 8Excluding plastic in printed wiring assembly (PWA) and packaging.
Paper Packaging: FSC™-certified
Certified carbon neutral
Warranty Information
1-Year Limited Hardware Warranty
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Key travel distance | 1.5 mm |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Silent keys | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard language | English |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Actuation force | 60 g |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Multi-device support | Yes |
| Design | |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Bluetooth Low Energy Internet access required to download optional customisation app Logi Options+. |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16, iPadOS, iPadOS 13 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Post-consumer recycled plastic | 64% |
| Compliance certificates | RoHS |
| Software | |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Technical details | |
| Packaging content | Pebble Keys 2 K380s keyboard 2 X AAA Alkaline batteries (pre-installed) User documentation Important Info Document (IID) |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 415 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 279 x 16 x 124 mm |
| Packaging data | |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 31 mm |
| Package depth | 296 mm |
| Package height | 136 mm |
| Package weight | 508 g |
| Package type | Box |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Packaging content | Pebble Keys 2 K380s keyboard 2 X AAA Alkaline batteries (pre-installed) User documentation Important Info Document (IID) |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Post-consumer recycled plastic | 64% |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Minimum system requirements | Bluetooth Low Energy Internet access required to download optional customisation app Logi Options+. |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 64% |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech Pebble Keys 2 K380s
Login for pricing
|
Hot Product
DELL KM7120W keyboard Mouse included O...
Login for pricing
|
Popular
Seal Shield STWK503 keyboard USB White
Login for pricing
|
Seal Shield STK503 keyboard Office USB...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Premier Multi-Device Wireless Key...
Login for pricing
|
New
Seal Shield Seal Silk Mini Glow keyboa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-011753
|
580-AIQO
|
STWK503
|
STK503
|
580-AJMZ
|
S89G
|
| Manufacturer |
LOGITECH
|
DELL
|
Seal Shield
|
Seal Shield
|
DELL
|
Seal Shield
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Backlight |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
| Recommended usage |
Universal
|
Office
|
N/A
|
Office
|
Office
|
Universal
|
| Device interface |
Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
| Keyboard key switch |
scissor key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





