We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI Prestige 13 AI+ UKIYOE EDITION A2VMG-079AU Copilot+ PC Intel Core Ultra 9 288V Laptop 33.8 cm (13.3") 2.8K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 2 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
SKU
PRESTIGE 13 AI+ UKIYOE ED A2VMG-079AU
Login for pricing
In Stock:
44 available
Intel Core Ultra 9 288V (12MB Cache), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 2000GB SSD, 13.3" 2.8K 2880 x 1800 OLED, Intel Arc Graphics 140V, WLAN, Webcam, Windows 11 Home
- Windows 11 Home
- Intel Core Ultra 9 288V (12MB Cache)
- 13.3" 2.8K 2880 x 1800 OLED
- 32GB (8533MHz) LPDDR5x-SDRAM & 2000GB SSD
Category: Laptops
| SKU | PRESTIGE 13 AI+ UKIYOE ED A2VMG-079AU |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Prestige |
32.5000
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
| HD type | 2.8K |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | No |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500 |
| Colour gamut | 100% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor model | 288V |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 12 MB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 30 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 3300 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 120 TOPs |
| NPU performance up to | 48 TOPs |
| GPU performance up to | 67 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Repairability index | 7.9 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Killer Control Center, DTS Audio Processing, MSI AI Engine, AI Noise Cancellation Pro, MSI Center S |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 990 g |
| Width | 299 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Technical details | |
| Repairability index | 7.9 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| On-board graphics card | Yes |
You may also be interested in
| Product |
MSI Prestige 13 AI+ UKIYOE EDITION A2V...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X13 2-in-1 Gen 5 Intel...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 (AMD) Copil...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 Intel...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 Intel...
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro 14 Premium PA14250 Intel Core...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRESTIGE 13 AI+ UKIYOE ED A2VMG-079AU
|
21LW001SAU
|
21M1002CAU
|
21KE007BAU
|
21KE007GAU
|
BTO203_PA14250_AU
|
| Manufacturer |
MSI
|
LENOVO
|
LENOVO
|
LENOVO
|
LENOVO
|
DELL
|
| Weight |
up to 1000g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
1000g to 1200g
|
| Display diagonal |
13" to 14"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
2880 x 1800 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
AMD Ryzen AI 7 PRO
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
2000GB and above
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|




