We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MSI PRESTIGE 16 AI+ MERCEDESAMG B2VMG-086AU laptop Intel Core Ultra 9 288V 40.6 cm (16") Quad HD+ 32 GB LPDDR5x-SDRAM 2 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
PRESTIGE 16 AI+ MERCEDESAMG B2VMG-086AU
Login for pricing
In Stock:
46 available
Intel Core Ultra 9 288V (12MB Cache), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 2000GB SSD, 40.6 cm (16") Quad HD+ 3840 x 2400 OLED, Intel Arc Graphics 140V, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro
- Windows 11 Pro
- Intel Core Ultra 9 288V (12MB Cache)
- 40.6 cm (16") Quad HD+ 3840 x 2400 OLED
- 32GB (8533MHz) LPDDR5x-SDRAM & 2000GB SSD
Category: Laptops
| SKU | PRESTIGE 16 AI+ MERCEDESAMG B2VMG-086AU |
|---|---|
| EAN | 4711377369398 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
MSI Prestige title and Slogan
Feast your eyes on the Prestige 13 AI+ Ukiyo-e Edition combines MSI's cutting-edge AI technology with Japan's century-old lacquer and maki-e craftsmanship to pay tribute to the world-famous Ukiyo-e painting - The Great Wave off Kanagawa. Powered by up to an Intel® Core™ Ultra 9 processor with the latest Intel® Evo™ Edition certification, to boost forward a unique and luxurious design and extraordinary collaboration that spans time and space.
Crafted by Masters, Inspired by Centuries
Discover OKADAYA lacquerware—crafted with gold leaf powder via traditional maki-e artistry. Yamanaka lacquerware’s 400-year legacy meets modern precision atop a lightweight magnesium-aluminum alloy chassis. Inspired by Hokusai’s The Great Wave off Kanagawa, the Prestige 13 AI+ Ukiyo-e Edition’s mirror-like finish is created through an multiple printing process, revealing a unique, exquisite texture.
Limited to only 2,000 pieces worldwide, each with its own one-of-a-kind beauty.
Newly Upgraded for AI Potential
Powered by up to Intel® Core™ Ultra 9 processor and verified as an Intel® Evo™ Edition platform laptop, bring the perfect combination of performance, responsiveness and stunning visuals, the latest NPU accelerates AI programs with more than 40 NPU TOPS to deliver more battery efficiency and speedy AI workloads. Unlock a new possibilities easier, faster, smarter, smoother - from virtual meetings to data-intensive applications.
A Masterpiece, Made Portable
Built for refined mobility: slim, powerful, and designed to move with grace. Its 990g minimalist form is effortlessly elegant, with a featherlight, silky-smooth touch — as if shaped by time itself. A refined beauty, flowing like a waterfall through time and space.
Now Even Smarter
Experience smarter productivity featuring Copilot+ PC and MSI AI Engine for seamless multitasking. These advanced AI tools adapt to your needs, optimizing performance and streamlining workflows effortlessly.
Uncover Epic Brilliance
The Prestige 13 AI+ Ukiyo-e Edition OLED screen redefines what a laptop display can be — delivering perfect blacks, pure whites, and breathtakingly vivid colors with self-lit precision. Paired with a refined 16:10 aspect ratio, it offers a more immersive view and a workspace built for creators who demand more. This isn’t just a screen — it’s a canvas.
Enduring Elegance, All Day Long
Enjoy extended screen time — even on the world's longest journeys. From sunrise to sunset, its all-day battery supports your workflow with silent strength — keeping you connected, focused, and inspired. It's not just built to last. It's crafted to accompany you — with the elegance oftime itself.
Outstanding Conference Experience
MSI provides top-notch camera and sound quality with AI technology, allowing you to enjoy exceptional virtual conferencing experiences.
Beauty, Perfected Inside and Out
MSI Center S reflects the refined spirit of the Prestige 13 AI+ Ukiyo-e Edition — smart, elegant, and uniquely yours. the Interface continues the story within — utmost convenience, intelligent control, and effortless customization, crafted just for you.
Every Port, Perfectly Placed.
A refined array of USB Type-A, Thunderbolt™ 4, HDMI™, and microSD card reader — all seamlessly integrated within a sleek, lightweight form. Complete, yet never excessive. Like a work of art, designed to move with you.
Fully Customized Luxury
Every detail from inside out is carefully crafted. Our exclusive collaboration with OKADAYA delivers a premium set of custom-designed accessories, showcasing the timeless elegance of Ukiyo-e. Accessories include a Personal ID Badge, a sleek Sleeve Bag, and an Ukiyo-e inspired Mouse & Mouse Pad. Unbox to experience a uniquely luxurious world, thoughtfully designed by MSI.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Urban Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
| HD type | Quad HD+ |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 3840 x 2400 pixels |
| Touchscreen | No |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 600 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor model | 288V |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 30 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 3300 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 120 TOPs |
| NPU performance up to | 48 TOPs |
| GPU performance up to | 67 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | Red |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Width | 358.4 mm |
| Depth | 254.4 mm |
| Height (front) | 1.69 cm |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Other features | |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
MSI PRESTIGE 16 AI+ MERCEDESAMG B2VMG-...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 (AMD) Copil...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 Intel...
Login for pricing
|
Hot Product
Microsoft Surface Laptop 7 Copilot+ PC...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Aura...
Login for pricing
|
DELL Pro Max 16 MC16250 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRESTIGE 16 AI+ MERCEDESAMG B2VMG-086AU
|
21M1002CAU
|
21KE007GAU
|
EP2-22764
|
21Q000ATAU
|
CTO715R5_MC16250_AU
|
| Manufacturer |
MSI
|
LENOVO
|
LENOVO
|
Microsoft
|
LENOVO
|
DELL
|
| Weight |
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
1200g to 1500g
|
1500g to 2000g
|
1200g to 1500g
|
2000g to 2500g
|
| Display diagonal |
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
N/A
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Grey
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 9
|
AMD Ryzen AI 7 PRO
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
2000GB and above
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Mobile workstation
|
| Mobile network connection |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|





