We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus TSB961GL laptop case 40.6 cm (16") Backpack Black
SKU
TSB961GL
Category: Laptop Cases
| SKU | TSB961GL |
|---|---|
| EAN | 0092636367183 |
| Manufacturer | TARGUS |
| Availability | In Stock |
Get contemporary style and abundant organization with the 12-16" GeoLite EcoSmart® Advanced Backpack. With a clean, lightweight look, it’s ideal for professionals who want laptop protection and added organization in a modern silhouette. Complete with a dedicated laptop compartment designed to protect laptops of varying sizes to its padded back panel, this pack delivers the ultimate in performance and comfort. Multiple zippered pockets inside and out keep you efficiently organized. Dual side pockets keep your water bottle and umbrella close at hand. You can even travel with ease atop rolling luggage with the integrated trolley strap. With its water-resistant exterior and earth-conscious interior, this pack delivers on style, functionality, and sustainability, keeping you and your gear ready for the long haul.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Quantity | 1 |
| Brand compatibility | Universal |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 26 L |
| Width | 460 mm |
| Depth | 133 mm |
| Height | 311 mm |
| Weight | 610 g |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Targus TSB961GL laptop case 40.6 cm (1...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
Popular
STM Blazer 38.1 cm (15") Sleeve c...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Back...
Login for pricing
|
New
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Top...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TSB961GL
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
STM-114-191P-02
|
1X644AA
|
1X645AA
|
| Manufacturer |
TARGUS
|
BELKIN
|
STM
|
STM
|
HP
|
HP
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
up to 7"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
HP
|
HP
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|





