We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
STM STM-114-392P-01 laptop case 40.6 cm (16") Sleeve case Black, Green
SKU
STM-114-392P-01
- 100% recycled exterior and interior materials
- Smarter protection with secure front zipper pocket for power adapters or accessories
Category: Laptop Cases
| SKU | STM-114-392P-01 |
|---|---|
| EAN | 0618952511606 |
| Manufacturer | STM |
| Availability | In Stock |
ECO SLEEVE
The STM Goods ECO Sleeve is designed for individuals who value sustainability, functionality, and style. Made from high-quality 100% recycled 300D polyester fabrics, this sleeve is not only durable and long-lasting, but it also contributes to reducing waste and preserving the environment.
The STM Goods ECO Sleeve is designed for individuals who value sustainability, functionality, and style. Made from high-quality 100% recycled 300D polyester fabrics, this sleeve is not only durable and long-lasting, but it also contributes to reducing waste and preserving the environment.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black, Green |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Number of front pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled polyester |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Made with recycled materials | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400 mm |
| Depth | 35 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 180 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Number of front pockets | 1 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled polyester |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Case type | Sleeve case |
| Front pocket | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
STM STM-114-392P-01 laptop case 40.6 c...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
Popular
STM Blazer 38.1 cm (15") Sleeve c...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Back...
Login for pricing
|
New
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Top...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STM-114-392P-01
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
STM-114-191P-02
|
1X644AA
|
1X645AA
|
| Manufacturer |
STM
|
BELKIN
|
STM
|
STM
|
HP
|
HP
|
| Material |
Recycled polyester
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
up to 7"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
HP
|
HP
|
| Case type |
Sleeve case
|
Backpack
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|





