We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Philips Evnia 8000 27M2N8500X/75 computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED White
SKU
27M2N8500X/75
Category: Computer Monitors
500Hz refresh rate for ultra-smooth and brilliant imagery
For intense, competitive gaming, you need a display that delivers lag-free, ultra-smooth visuals. This Philips display refreshes up to 500 times per second, far faster than standard screens. Lower frame rates can make enemies appear to jump, making them harder to target. With a 500Hz refresh rate, it captures critical frames, ensuring ultra-smooth motion and precise enemy tracking. Featuring ultra-low input lag and no screen tearing, this Philips display is your ideal gaming partner.
This monitor is built for gaming at high speeds. Its 500Hz refresh rates, QD OLED panel, and DisplayHDR TrueBlack 500 certification make it a combination of incredible speed and premium picture quality.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 500 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 133% |
| Adobe RGB coverage | 94% |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Response time | 0.03 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | QD-OLED |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 510 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 500 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| HD type | Quad HD |
| Pixel density | 109 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Surface hardness | 2H |
| NTSC coverage (typical) | 105% |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 10 bit |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Display diagonal (metric) | 67.3 cm |
| Display sRGB | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| AMD FreeSync | No |
| Compatible operating systems | Mac OS X Windows 11 / 10 |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Component video sync | Separate sync |
| Ambient lighting type | 3-sided |
| Fast charging | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Philips SmartUniformity | 93 - 105% |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | White |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Exterior finish type | Textured |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 83.7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 3658 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 609 mm |
| Depth (with stand) | 275 mm |
| Height (with stand) | 514 mm |
| Width (without stand) | 609 mm |
| Height (without stand) | 358 mm |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Weight (with stand) | 7.17 kg |
| Weight (without stand) | 5.84 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 141 mm |
| Package height | 455 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power, USB Type-A to USB Type-B |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power, USB Type-A to USB Type-B |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power supply type | Internal |
| Compatible operating systems | Mac OS X Windows 11 / 10 |
| Weight (with stand) | 7.17 kg |
| Delta E | 2 |
| Surface hardness | 2H |
| LowBlue mode | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Adaptive synchronisation | Yes |
| Touchscreen | No |
| Philips SmartUniformity | 93 - 105% |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Mac OS X Windows 11 / 10 |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Picture enhancement | SmartImage Game |
| Delta E | 2 |
| LowBlue mode | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Adaptive synchronisation | Yes |
| Philips SmartUniformity | 93 - 105% |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width (without stand) | 609 mm |
| Height (without stand) | 358 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Surface hardness | 2H |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Ambient lighting type | 3-sided |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 35% |
You may also be interested in
| Product |
Philips Evnia 8000 27M2N8500X/75 compu...
Login for pricing
|
Bestseller
AOC B2 AG493UCX2 computer monitor 124...
Login for pricing
|
Recommended
DELL UltraSharp U4323QE LED display 10...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL UltraSharp U3824DW LED display 96...
Login for pricing
|
Popular
LG 38WR85QC-W computer monitor 96.5 cm...
Login for pricing
|
Philips Evnia 8000 49M2C8900/75 comput...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27M2N8500X/75
|
AG493UCX2
|
U4323QE
|
U3824DW
|
38WR85QC-W
|
49M2C8900/75
|
| Manufacturer |
Philips
|
AOC
|
DELL
|
DELL
|
LG
|
Philips
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Silver
|
N/A
|
White
|
White
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Gaming
|
Business
|
N/A
|
Business
|
Gaming
|
| Display technology |
QD-OLED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
QDOLED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
32:9
|
16:9
|
21:9
|
21:9
|
32:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|





