We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
STM Myth 35.6 cm (14") Sleeve case Blue
SKU
STM-114-430M-02
- 6mm 360 ° protection for your laptop
- Fleece-lined laptop section cradles your tech gear
- TPU coated webbing handles with rivets ensures durability
- Custom molded zipper pull
Category: Laptop Cases
| SKU | STM-114-430M-02 |
|---|---|
| EAN | 0618952512535 |
| Manufacturer | STM |
| Availability | In Stock |
Myth Sleeve
the smarter sleeve
Our Storied Laptop Protection in a Slim, Light, Easy-to-Access Version
Carry It Comfortably in One Hand … Or No Hands at All
Simple to adjust and easy to detach, our versatile and removable shoulder strap ensures your tote will always be an easy one.
made with fabrics that enable you to weather any conditions
Crafted from water-repellent DWR C6 plus two additional coatings of polyurethane (followed by the inner lining that’s treated with yet another coating of PU!) to protect your gear from those surprises Mother Nature throws your way.
the smarter sleeve
Our Storied Laptop Protection in a Slim, Light, Easy-to-Access Version
Carry It Comfortably in One Hand … Or No Hands at All
Simple to adjust and easy to detach, our versatile and removable shoulder strap ensures your tote will always be an easy one.
made with fabrics that enable you to weather any conditions
Crafted from water-repellent DWR C6 plus two additional coatings of polyurethane (followed by the inner lining that’s treated with yet another coating of PU!) to protect your gear from those surprises Mother Nature throws your way.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Blue |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Brand compatibility | Any brand |
| Gender | Unisex |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Width | 340 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 255 mm |
| Weight | 280 g |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Season | All seasons |
| Pattern | No pattern |
| Gender | Unisex |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
STM Myth 35.6 cm (14") Sleeve cas...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
Popular
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
New
STM Blazer 38.1 cm (15") Sleeve c...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Back...
Login for pricing
|
Targus TED034GL notebook case 30.5 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STM-114-430M-02
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
STM-114-191P-02
|
1X644AA
|
TED034GL
|
| Manufacturer |
STM
|
BELKIN
|
STM
|
STM
|
HP
|
TARGUS
|
| Material |
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
up to 7"
|
11" to 12"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
HP
|
Universal
|
| Case type |
Sleeve case
|
Backpack
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Backpack
|
N/A
|
| Product main colour |
Blue
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|





