We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
STM STM-122-492MT-01 laptop case 35 cm (13.8") Border Transparent, Black
SKU
STM-122-492MT-01
Login for pricing
In Stock:
32 available
Dux Case for Surface Laptop 7th Edition (13.8"), 263 x 308 x 227 mm
- Transparent cover to customise your Surface Laptop or allow it to shine through
- Custom fit for either fabric or metal keyboard
- Textured rubber feet prevent your laptop from sliding on smooth surfaces
- Ergonomic and form fitting design for a comfortable carry
- Open hinge allows your Surface Laptop to breathe and cool itself freely
- Simple installation with TPU clip-on design
Category: Laptop Cases
| SKU | STM-122-492MT-01 |
|---|---|
| EAN | 1220000770058 |
| Manufacturer | STM |
| Availability | In Stock |
The dux is a sleek and rugged case designed to protect your new Microsoft Surface Laptop. Unique, transparent back panel allows your pristine device to shine through. Slim and lightweight, yet super protective.
Note: Not compatible with 5G device
Note: Not compatible with 5G device
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Transparent, Black |
| Case type | Border |
| Maximum screen size | 35 cm (13.8") |
| Material | Rubber, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Compatibility | Surface Laptop 7th |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Weight & dimensions | |
| Width | 308 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 263 mm |
| Weight | 300 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Border |
| Maximum screen size | 35 cm (13.8") |
| Material | Rubber, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Compatibility | Surface Laptop 7th |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Technical details | |
| Case type | Border |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
STM STM-122-492MT-01 laptop case 35 cm...
Login for pricing
|
New
Targus TANC 30.5 cm (12") Black
Login for pricing
|
Hot Product
STM STM-117-393P-01 laptop case 40.6 c...
Login for pricing
|
Recommended
Incase Dots Hardshell Case with Makrol...
Login for pricing
|
DELL ECOLOOP PREMIER SLIM BP CP7625S 4...
Login for pricing
|
Popular
Incase INCO100685-SIV laptop case 35.6...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STM-122-492MT-01
|
TBT280GL
|
STM-117-393P-01
|
INMB200750-CLR
|
460-BDXJ
|
INCO100685-SIV
|
| Manufacturer |
STM
|
TARGUS
|
STM
|
Incase
|
DELL
|
Incase
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Recycled polyester
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
11" to 12"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
13" to 14"
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Universal
|
Universal
|
Apple (brand)
|
Dell
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Border case
|
N/A
|
Briefcase
|
Hardshell case
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Transparent
|
Black
|
Green
|





