We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6") Sleeve case Black, Yellow
SKU
TSS994GL
- Padded sleeve to fit up to 15.6” laptops
- Elasticated neoprene corners secure hardware inside the case
- Zipped front pocket for storage
- Carry alone or inside another bag
Category: Tablet Cases
| SKU | TSS994GL |
|---|---|
| EAN | 5051794027730 |
| Manufacturer | TARGUS |
| Availability | In Stock |
Overview
Designed for the modern commuter, the CityGear® Sleeve is built to protect up to 15.6” laptops and devices on the go. Carry alone or slip inside another bag, the padded sleeve with elasticated neoprene corners secures hardware inside and a large zipped front pocket stores accessories.
Designed for the modern commuter, the CityGear® Sleeve is built to protect up to 15.6” laptops and devices on the go. Carry alone or slip inside another bag, the padded sleeve with elasticated neoprene corners secures hardware inside and a large zipped front pocket stores accessories.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Case type | Sleeve case |
| Stand mode | No |
| Material | Neoprene, Polyester |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Compatibility | 15.6” Laptop |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 375 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 270 g |
| Technical details | |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Targus CityGear 3 39.6 cm (15.6")...
Login for pricing
|
Popular
Targus THZ91302GL tablet case 21.1 cm...
Login for pricing
|
Hot Product
STM STUDIO 27.9 cm (11") Folio Grey
Login for pricing
|
STM STM-222-383JU-02 tablet case 25.9...
Login for pricing
|
STM STM-222-383KX-02 tablet case 27.7...
Login for pricing
|
Recommended
STM Blazer 2023 35.6 cm (14") Sle...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TSS994GL
|
THZ91302GL
|
STM-222-383KY-02
|
STM-222-383JU-02
|
STM-222-383KX-02
|
STM-114-396M-02
|
| Manufacturer |
TARGUS
|
TARGUS
|
STM
|
STM
|
STM
|
STM
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
PU plastic
|
Polyester
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Sleeve case
|
Flip case
|
Folio case
|
Flip case
|
Folio case
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
N/A
|
Blue
|
Grey
|
Grey
|
N/A
|
Navy
|





