We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Targus Contego 33.8 cm (13.3") Slip case Black
SKU
TBS813GL
- Made from water resistant and eco materials with 2 layers of PU coating for additional durability
- Shell Fabric is 900D RPET Polyester and Trim Fabric is Diamond Ripstop
- Includes 2 x removable foam inserts to fit into smaller devices
- Contego is Latin for ‘to protect’ and the Contego slipcase does just that and more
- Full Reinforced front and back panels for maximum device protection
- Vertical Orientation and designed with no bulky pockets to easily fit into school backpacks
- Rear large ID window for student personalisation & timetables
- Digi-pass or USB Pocket plus Pen/stylus loop so nothing gets lost
- Smart Dual Handles for easy carrying
- Removable shoulder strap with metal fittings
- Reflective accent for safety
Category: Laptop Cases
| SKU | TBS813GL |
|---|---|
| EAN | 0092636351243 |
| Manufacturer | TARGUS |
| Availability | In Stock |
Contego is Latin for ‘to protect’ and the Contego slipcase does just that and more. Designed and built to provide protection without adding excess weight, the Contego slipcase also features carrying handles and removable shoulder strap for versatile carrying.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Slip case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Brand compatibility | Any brand |
| Weight & dimensions | |
| Width | 254 mm |
| Depth | 38.1 mm |
| Height | 337.8 mm |
| Weight | 900 g |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Slip case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester, Polyethylene terephthalate (PET) |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Case type | Slip case |
| Carrying handle(s) | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Targus Contego 33.8 cm (13.3") Sl...
Login for pricing
|
Hot Product
Belkin Classic Pro 39.6 cm (15.6"...
Login for pricing
|
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Prelude Pro 15.6-inch Recycled Back...
Login for pricing
|
New
Targus TANC 30.5 cm (12") Black
Login for pricing
|
Recommended
Targus Contego 30.5 cm (12") Slip...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TBS813GL
|
F8N900BTBLK
|
STM-117-176K-01
|
1X644AA
|
TBT280GL
|
TBS812GL
|
| Manufacturer |
TARGUS
|
BELKIN
|
STM
|
HP
|
TARGUS
|
TARGUS
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
15" to 16"
|
11" to 12"
|
up to 7"
|
11" to 12"
|
11" to 12"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
Universal
|
Any brand
|
| Case type |
Slip case
|
Backpack
|
Briefcase
|
Backpack
|
N/A
|
Slip case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|





