We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC G4 Q27G4SD computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
| SKU | Q27G4SD |
|---|---|
| EAN | 6973985233401 |
| Manufacturer | AOC |
| Availability | In Stock |
| Product Family | G4 |
| PDF URLs |
View PDF |

QD OLED panel
Imagine a screen so vivid and bright, that it feels like looking through a window rather than at a monitor.The brilliant blend of two advanced screen types: OLED, known for stunning contrast with true blacks and rich colors, and Quantum Dots, which are tiny particles that emit incredibly pure light.Plus, the screen can get really bright without losing any color quality, so everything pops even in well-lit rooms. In essence, QD-OLED takes the best parts of OLED and makes them even better with Quantum Dots, giving you a picture so lifelike, that you'll forget you're watching a screen!

QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.

Become a Gaming-Optimized Weapon for your Team with 360Hz and 0.03ms
With 360Hz monitors being the standard in professional e-sport tournaments and competitions, embrace team solidarity and enjoy an ultra-smooth experience with the incredible responsive of 360Hz and 0.03ms, honing your sharpness and gaming abilities to the next level, especially where optimal team collaboration is required.
VESA CERTIFIED DISPLAYHDR™ TRUE BLACK 400
The DisplayHDR™ True Black 400 brings you deeper, more accurate black levels , making your viewing experience richer and more immersive. No more washed-out dark scenes in movies and games. With TrueBlack400, you're in for a more realistic visual journey.

Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.

HDMI 2.1
The latest standard in HDMI technology further boosts higher refresh rates and resolution. This not only opens new doors for watching content, but also for gamers: HDMI 2.1 enables next generation consoles to reach their maximum performance.

Low Input Lag
Unleash your reflexes by switching to the AOC Low Input Lag mode. Forget graphical frills: this mode rewires the monitor in favour of raw response time, giving the ultimate edge in hair trigger stand offs.

Frameless design
Besides looking modern and attractive, frameless designs enable seamless multi-monitor setups. Your cursor/windows will not be lost anymore in the dark abyss of bezels, when many displays are placed side by side.

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.

6 Games Mode
Tailor your display to the game with a click of a button. Switch settings between in-built presets for FPS, racing, or RTS games, or customise your own ideal conditions and save them. The AOC Settings KeyPad makes switching profiles or adjusting features quick and easy.

Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!
Built for the truly valiant, the Q27G4SD features a 27" QD-OLED panel with an ultra-fast 360Hz refresh rate and 0.03ms GTG response time, delivering pro-level speed, precision, and visual clarity. With DisplayHDR True Black 400, Adaptive Sync, and low input lag, it ensures fluid, tear-free gameplay with deep contrast and vibrant colors. Designed for competitive dominance, it includes HDMI 2.1, a 3-sided frameless design, and advanced features like Gaming Mode, Shadow Control, Game Color, Dial Point, and Sniper Scope. Flicker-Free technology and Low Blue Light mode provide eye comfort for extended sessions, so you're always ready to win. ...
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 1000 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 360 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 0.03 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 510 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 360 Hz |
| HD type | Quad HD |
| DDC/CI | Yes |
| Backlight type | QD |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Display diagonal (metric) | 67.3 cm |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 72 W |
| Input current | 2 A |
| Energy efficiency class (SDR) | Not available |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 537.7 mm |
| Width (without stand) | 609.3 mm |
| Height (without stand) | 357.7 mm |
| Depth (without stand) | 55 mm |
| Weight (with stand) | 6.48 kg |
| Weight (without stand) | 5.08 kg |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 9.74 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 9.74 kg |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Compliance certificates | CE, CB, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Game mode | Yes |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Width (without stand) | 609.3 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Height (without stand) | 357.7 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 55 mm |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, CB, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Power supply type | Internal |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 6.48 kg |
| Touchscreen | No |
You may also be interested in
| Product |
AOC G4 Q27G4SD computer monitor 68.6 c...
Login for pricing
|
Hot Product
AOC B2 AG493UCX2 computer monitor 124...
Login for pricing
|
DELL UltraSharp U4323QE LED display 10...
Login for pricing
|
Popular
DELL UltraSharp U3824DW LED display 96...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL P Series P3424WEB computer monito...
Login for pricing
|
Recommended
LG 38WR85QC-W computer monitor 96.5 cm...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q27G4SD
|
AG493UCX2
|
U4323QE
|
U3824DW
|
P3424WEB
|
38WR85QC-W
|
| Manufacturer |
AOC
|
AOC
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
LG
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
White
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
| Market positioning |
Gaming
|
Gaming
|
Business
|
N/A
|
Office
|
Business
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
32:9
|
16:9
|
21:9
|
21:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|





